3. august 1997 kell 22:00

Hotellid võtavad suuri laene

ASi Hotell Viru tegevdirektori Yrjö Vanhaneni sõnul võtab Viru sarnaselt Olümpiaga laenu varasemate Hansapanga laenude refinantseerimiseks.

Tallinna Panga krediidi- ja korporatiivpanganduse direktori Indrek Pajumaa sõnul on Viru hotellile antud laenu puhul tegemist seni suurima Eesti pankade sündikaatlaenuga. Laenu tagasimaksetähtaeg on neli aastat, laenu intressi ei nõustunud Pajumaa ütlema.

Pajumaa sõnul on Viru ja Olümpia hotellidele laenu andmine suhteliselt riskivaba, sest nimetatud hotellidele on ka turismihooaja lõppedes turistide voog Põhjamaadest garanteeritud. Laenu andmisel sõltub Pajumaa sõnutsi palju sellest, milline on hotelli juhtimine, turundus, kontroll teeninduse kvaliteedi üle ja varasem täitumus.

Viimasel ajal on sagenenud pankade investeeringud hotellindusse.

Kui eelmisel aastal oli vaid kolm hotelli, mis lõpetasid aasta enam kui miljoni krooni suuruse kasumiga, siis väljaspool Tallinna asuvatesse hotellidesse suhtuks küll reserveeritumalt, vaatamata sellele et eestlased on viimase paari aasta jooksul reisima hakanud, rääkis Pajumaa.

Tallinna mahuks Pajumaa sõnutsi vabalt ära veel vähemalt 300 hotelli numbrituba. Kuni Viru hotelli krediteerimiseni oli hotellidele antud laenude osa Tallinna Panga laenuportfellis null, reedel tõusis see 1 prtosendile. Laenuportfelli maht oli reedese seisuga 1,2 miljardit krooni.

Üle nädala tagasi sõlmis AS Hotell Olümpa 80 miljoni krooni suuruse laenulepingu seniste laenude refinantseerimiseks ja fassaadi renoveerimiseks Hansapanga, Forekspanga, Hansabank-Latvija ja Läti Investeerimispanga sündikaadiga. Hüvitusfond paigutas eelmise aasta lõpus 8 miljonit krooni Finest Hotel Groupile kuuluva hotelli Karupesa ehitamisse. Hotell Park võttis 60 miljonit krooni laenu Investeerimispanga ja Ühispanga sündikaadilt.

Hoiupanga äriklientide osakonna juhataja Tiit Jõemetsa sõnul on praeguseks suuremate pankade vahel hotellid, kellele laenu antakse, juba ära jaotatud.

Hoiupanga laenuportfellist moodustavad laenud hotellindusele ja turismile vaid 4%. «See on suhteliselt tagasihoidlik,» tõdes ta. Jõemets põhjendas seda majanduse arengust, ilmastikutingimustest ja muudest riskiteguritest tingitud hotelliäri riskiga.

Jõemets lisas, et Hoiupangal on kindel ring hotelle, kellele laenu antakse, välja kujunenud ning seda suuremaks ajada enam ei soovita. Hoiupangal on kurb kogemus seoses Laagna hotellile antud ligi 5,5 miljoni krooni suuruse laenuga. Selles laenuküsimuses on juba teist aastat käimas kohtuprotsessid. Hansapanga ebõnnestumine oli Imperiali hotelliprojekti laenu ülesostmine Tartu Kommertspangalt, mis eelmisel suvel lahenes Hansapanga kasuks 5 miljoni krooni suuruse võla tagasisaamisega.

Viru hotelli laenusündikaadis osalemises jõuti Jõemetsa sõnutsi kokkuleppele üsna kiiresti. Ta märkis, et hotellile laenu andmisel saab määravaks eelkõige taust ja usaldusväärsus, mitte aga suurus.

Hansapanga ettevõtete panganduse divisjoni direktori Gerd Mülleri sõnutsi ei saa kahe suure hotelli laenu saamisest teha veel kaugeleulatuvaid järeldusi, justkui oleks hotelliäris risk suurenenud või vähenenud ning kõik hotellid hakkaksid suuri sündikaatlaene võtma. «Igas majandusvaldkonnas on tippettevõtete väärtus tõusnud niipalju, et neile pakutav hind on oluliselt alla läinud,» põhjendas Müller varasemast tunduvalt madalama protsendiga laenu andmist.

Aasta alguse seisuga moodustasid Hansapanga 3,7 miljardi krooni suurusest laenuportfellist laenud hotellidele ja restoranidele 3--4%.

Hetkel kuum