18. september 1997 kell 22:00

Maailmapank ja valuutafond võiks uksed sulgeda

Ameeriklasest Nobeli majanduspreemia laureaat Milton Friedman leiab, et parim, mis rahvusvaheline valuutafond (IMF) ja maailmapank võivad maailma heaks teha, on lakata eksisteerimast.

Stanfordi ülikoolis töötav Friedman ütles satelliidi vahendusel maailma majanduse arengu kongressil esinedes, et IMF oleks tulnud laiali saata juba 1971. aastal pärast kullastandardist loobumist.

IMF loodi Teise maailmasõja lõpul jäikadest vahetuskurssidest kinnipidamise jälgimiseks. 1971. aastal IMFi esialgne funktsioon kadus.

«Kui eraettevõte kaotab oma ülesande, läheb see pankrotti ja suletakse, kuid valitsusasutusega seda millegipärast ei juhtu,» ütles Friedman.

Oma uues rollis tegeleb IMF nüüd raha laenamisega sellistele valitsustele, kes on liigselt sekkunud oma riigi majandusse. Sellega on IMF Friedmani arvates toonud rohkem kahju kui kasu.

Friedman kritiseeris ka maailmapanka, millel tema arvates on negatiivne mõju erastamisprotsessile. Maailmapank annab laenu vaid valitsustele ja selle tõttu tugevneb, mitte ei vähene valitsuse roll majanduses, ütles ta.

Friedman kritiseeris ka Euroopa majandus- ja rahaliitu, väites, et rahandusliidu õnnestumise eelduseks on poliitiline liit. Ühisrahale üleminek võib praeguses Euroopas aga saada pigem konfliktide allikaks kui ühendavaks faktoriks, ütles Friedman. REUTER-ETA-BNS

Hetkel kuum