5. oktoober 1997 kell 22:00

Aktsiaturgudel valitseb tõusumeeleolu

Möödunud nädalal mõjutasid turge eeskätt uudised konkreetsete ettevõtete kohta. Teisipäeval toimunud Fedi koosolek jättis kõiki külmaks, kuna intresside tõus oli ette välistatud. Järgmine, novembris toimuv koosolek on veel piisavalt kaugel. Nii testisid turud esmaspäeval teist korda kahe nädala jooksul psühholoogilisi tasemeid -- Dow 8000, S&P500 960 ja Nasdaq 1700 punkti. Need jäid siiski murdmata ning mõned halvad uudised teisipäeval tõid turu taas alla. Kolmapäevast alates mõjutasid aktsiaid enim järsult tugevnev võlakirjaturg ning uudis WorldCom Inc ja MCI liitumisest. See viis telekommunikatsiooniaktsiad järsule tõusule ning korraga murdusid kõik psühholoogilised tasemed. S&P500 ning Nasdaq sulgusid neljapäeval rekordeil, Dow 8000 piirist kõrgemal.

Stockholmi börsil oli meeleolu kogu nädala jooksul jätkuvalt nõrk. Joondudes välisturgudele kopeeriti sealseid langusi, kuid reaktsioon Wall Streeti tõusule ja Euroopa rekorditele jäi tagasihoidlikuks. Õigupoolest näitasid Stockholmi tõusud-langused peegelpilti USA omadest. Turgu ärritasid tugevalt nii teisipäevane Fedi koosolek kui mitmesugused kuulujutud turu suuremate tegijate kohta. Nii langes Astra kuulduste tõttu, et ühe tema võtmeravimi patent on lõppemas, esmaspäeval kolm krooni. Kuulduste ümberlükkamisele järgnes aga vaid kroonine tõus. Sarnaseid jutte liikus ka turvarihmatootja Autoliv ümber, millelt oodati kasumihoiatust. Mitmed analüütikud hindasid selliseid jutte selgeks jamaks. Börsiindeks nädala lõpuks oluliselt ei muutunud.

Ka Soome maaklerid räägivad juba kuu aega turu ebakindlusest ning päevasisesed kõikumised ongi suured. Ometi pole HEX-indeks sulgemisel langenud 15. septembrist saadik ning möödunud nädal tõi taas ligi 5% tõusu. Teisipäeval jõudis turg ka uute rekorditeni ja üldine meeleolu oli väga positiivne. Tõusule aitas kaasa tugevnev dollar. Eriti mõjus see suurfirmadele, mis olidki põhilisteks tõusuveduriteks. Nokia liikus kogu nädala rekordilistel tasemetel, tõustes esmakordselt ka üle 500 marga taseme tänu telekommunikatsioonide menule USAs. Muudest olid menukad Merita, mille edukas road-show Ühendriikides kasvatas järsult välisnõudlust, ning Hartwall, mille kaheksa kuu kasum peaaegu kahekordistus võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

Nädala alguses kahanes Vene RTS-süsteemi käive minimaalseks ning hoolimata aktsiate mõningasest hinnatõusust olid maaklerid edasiste väljavaadete suhtes skeptilised. Ilmselt ootasid paljud investorid kindlamat signaali ookeani tagant sealsete turgude edasise suuna kohta. Selliseks signaaliks oli kolmapäevane tõus ning Vene turu vastus oli energiline. Neljapäeval kasvas kogukäive rekordiliseks ning RTS-indeks näitas tõusu üle 4%. Sama suund jätkus reedel ning nädala tõusuks kogunes enam kui 10%. Turgu toetasid nii kohalikud kui lääne investorid. Põhiline huvi oli esimeses e?elonis ning väiksemate tegijate hinnatõusu pole ette näha enne, kui suured on jälle piisavalt eest ära läinud. Siiski on esialgu kaheldav, kas selline kahepäevane hüpe näitab pikaajalise trendi algust.

Läti turu suurimaks atraktsiooniks oli sel nädalal taas Balta kindlustusselts. Nädala algul tõusis ta kõigi ootuste vastaselt kahe päevaga ligi 8 latini. Järgnevatel päevadel ei leidnud selline hinnatase aga toetust ning reedeks langes Balta tagasi alla 6 lati. Ülejäänud turg oli selgelt uimane ja kindla suunata. Suurim langus toimus kolmapäeval, pärast mida turuindeks taas stabiliseerus 458--461 vahemikus. Ilmselt ootavad paljud investorid Ventspils Nafta avaliku müügi väljakuulutamist esmaspäeval. Neljapäeval sai seni kahtluse all olnud väljakuulutamine pärast Lasami ja Ventspils Nafta ühinemislepingule allakirjutamist ka ametliku kinnituse. See tähendab, et suurfirma jõuab Riia börsile veel tänavu, mis selle börsi atraktiivsust välisinvestorite silmis oluliselt tõstab.

Vilniuse põhinimekirja viis esmaspäeval järsult üles suur Roki?kise Juustule antud ostuorder, mis aktsia madala likviidsuse tõttu hinna järsult üles viis. Ka Hermis tõusis 10 latti. Kumbki ei suutnud järgnevatel päevadel taset hoida ning turg langes tagasi. Kauplemine A-nimekirjas oli täiesti sündmustevaene ning ehkki teisipäeval indeks pisut kerkis, haihtusid needki tulud järgnevatel päevadel. Börsi päevakäibed alanesid alla miljonilitisteks. Investorid on ilmselt mures mitmete ettevõtete, sealhulgas Hermise panga kolmanda kvartali majandusnäitajate pärast ning ei söanda olulisi panuseid teha enne, kui tulemused paberi pealt näha. Seega tuleb Vilniuse elavnemist veel mõnda aega oodata.

Hetkel kuum