16. oktoober 1997 kell 22:00

Poolale peaminister

Nagu ütles AWSi liider Marian Krzaklewski, avab see tee paremtsentristliku valitsuse moodustamisele, kuhu peale AWSi kuulub ka vabadusliit (UW). Kahe peale said nad valimistel 460 parlamendikohast endale 261 kohta. Jerzy Buzekil jääb uue valitsuse loomiseks aega kaks nädalat.

UW, mille liider Leszek Balcerowicz on Poola 1990. a turumajandusreformide üks autoreid, aktsepteerib Buzekit peaministrina, kuid taotleb oma juhile asepeaministri kohta, kes oleks vastutav majanduspoliitika eest.

Jerzy Buzek on keemiamasinatööstuse professor ja pärit Gliwicest, kus ta varem on juhtinud Solidaarsuse kohalikku organisatsiooni. Uus peaministrikandidaat ütles, et tema prioriteetideks on Poola kodanike turvalisuse tugevdamine ja võimu radikaalne detsentraliseerimine. Samuti toetab ta erastamist ja pensionireformi.

Praegust eelarvepuudujääki, mis moodustab sisemajanduse kogutoodangust (SKT) 1,6%, peab ta liiga suureks ning lubab seda vähendada üheaegselt inflatsiooni alandamisega. Ta peab reaalseks ametist lahkuva rahandusministri Marek Belka eesmärki alandada aastainflatsioon tänavuselt 13,6 protsendilt tuleva aasta lõpuks 9,5 protsendile ning hoida majanduskasv praegusel 5,6% tasemel.

Belka ütles, et kavandades järgmise aasta eelarves kulude kasvuks 10,5% ning kulud 141, 4 mld zloti suuruseks, oli tema taotluseks jahutada sisenõudlust, et vältida maksebilansi ohtlikult suure defitsiidi edasist kasvu.

Buzek ütles, et kulude kärpimine on problemaatiline, sest näiteks tervishoid ja haridus on tugevalt alainvesteeritud ning edasised kärped võivad tekitada sotsiaalset rahulolematust. REUTER-ÄP

Hetkel kuum