26. oktoober 1997 kell 22:00

Butinge huvitab Vene firmasid

Vene ekspertide väitel on Vene kütusekontsernid äärmiselt huvitatud nafta eksportimisest Leedu Butinge naftaterminaali kaudu, mistõttu lepingute sõlmimisel on oodata ägedat konkurentsi.

Samas ei usuta, et ehitatava Butinge terminaali ja Läti Ventspilsi terminaali vahel tekib rivaalitsemine, sest naftaeksportijaid on palju.

Vene konsultatsioonifirma Infotec-Terminali peadirektor Rustam Tankajev ütles, et konkurentsi Butinge pärast on märgata juba praegu.

«Vene naftaterminaalid on ääreni täis ning seetõttu pumbatakse naftat vähem kui võiks pumbata. Kuna Butinge on ekspordimahu suurendamise seisukohast suurim projekt, on Venemaa huvi selle vastu väga suur,» ütles Tankajev.

Tankajev ütles, et kuna Vene naftafirmades toimub praegu omanikevahetus, ei ole suurte Vene naftafirmade investeeringud Butingesse tõenäolised. Vene naftafirmad on huvitatud lepingute sõlmimisest Butingega niipea kui võimalik.

«Praegu läheb Vene nafta Saksa Rostocki sadamasse Poola ja Saksamaa kaudu. Leeduga võrreldes on see palju halvem marsruut,» ütles Tankajev.

«Ekspordivõimaluste defitsiit on nii suur, et kasutatakse isegi nii ebasoodsaid võimalusi nagu Rostock ja Gdansk,» ütles ta ja lisas, et Butinges on huvitatud Gazprom, Lukoil, Jukos, aga ka USA Chevron.

Butinge vastu on huvi näidanud ka Komiteci ja British Gasi ühisfirma Komiarcticoil. BNS

Hetkel kuum