4. november 1997 kell 22:00

Kuhu kadus osa hinnast?

Kuu aega tagasi alustasime arvutihinnaindeksiga konfiguratsioonist protsessoriga Pentium 166 MMX. Mõned nimetasid multimeedia võimsuste kontorisse toomist kahuriga vareste kõmmutamiseks.

Tõepoolest, MMX annab kiirust ja tegutsemisvabadust juurde just kontorikaugetes tegevustes, nagu näiteks muusika kuulamisel, kolmemõõtmelise graafika mängimisel jne. Kuid tootmisest kaduvad puhtalt-kontoriprotsessorid sunnivadki firmasid praegu varblaste kõmmutamiseks kahureid hankima, sest varsti on varblased ehk probleemid kasvanud hiidsuureks ja neid ilma kahurita enam ei võtagi.

Arvutihinnaindeksis kadus MMXiga kontoriarvuti hinnast aga kuu ajaga 6 protsenti. Kuhu see raha sai?

Tundub, et Eesti ja välismaa arvutite hinnad astuvad ühte sammu, langevad või tõusevad üheskoos. Microlink on kõige uuemates mudelites Pentium II peale minemas, MMXiga varustatud arvuti pole enam tippklass, vaid tavaline laiatarbe-kontoritoode. Enamik tootjaid, kelle valmistatut kõrvaloleva tabeli hinnaindeksis osalejad müüvad, joondub Inteli hinnamuutuse järgi ja see tähendab, et Intel Inside arvutikastid kõiguvad oma hinnas ühtlaselt nii siin- kui sealpool piiri. Intel aga teatavasti langetas hiljuti oma hindu.

Välismaised arvutid on endiselt varustatud pisut paremini kui kodumaised ja hulk lisavõimalusi hoiab neid Eesti arvutitest kallimana. Järgmisel kuul ähvardab IBM uute arvutite turuletulekuga välismaiseid arvuteid oluliselt kodumaistele lähendada: müügile tulevad IBMi E-seeria Aptivad, mis hinna ja kvaliteediga lüües üritavad kohalikke tootjaid natuke ehmatada. Esialgu on küll hiigeltootjal probleeme suure nõudluse tõttu kõigi tellimuste täitmisega.

Et arvutihinnaindeks oleks mitte lihtsalt hind, vaid mingi orientiir ka mineviku suhtes, saab seekord välja tuua arvutihinnaindeksi punktid. Indeksil võetakse stardipunktiks mingi konkreetne puntkisumma. Võtame meiegi septembri arvutihinna stardipunktiks ja ütleme, et kodumaise arvuti hind 17 700 kr oli siis 100 punkti ja välismaise arvuti hind 25 540 kr 100 punkti. Selle kuu hinnad 16 695 kr ja 23 934 kr annavad arvutihinnaindeksiks seega nii kodu- kui välismaiste arvutite puhul 94 punkti.

Hetkel kuum