10. november 1997 kell 22:00

Venemaa keskpank kaitseb rublat

Venemaa keskpank tõstab alates tänasest refinantseerimise määra seniselt 21 protsendilt 28 protsendile. Tõusevad ka lombardimäärad, s.o intressid, mida keskpank võtab kommertspankadele laenatud vahenditelt, ning suurendatakse kommertspankade kohustuslike valuutareservide nõuet. 18. novembriks peavad pankade valuutareservid kasvama seniselt kuuelt protsendilt üheksale.

«Viimased kaks nädalat ei ole Venemaa finantsturgudele kerged olnud,» ütles keskpanga juht Sergei Dubinin. «Selle põhjuseks on destabiliseeriv olukord Kagu-Aasia riikides ning maailma finantsturgude kriis.»

Venemaa üllatas turge teatega senise valuutakursipoliitika muutmisest. Uuest aastast loobutakse praegusest rublakoridorist ning asendatakse see ringkursiga. Uue süsteemi kohaselt saab rubla keskkursiks dollari suhtes tuleval aastal 6,1 rubla, aastatel 1998--2000 peaks keskkurss olema 6,2 rubla dollari eest. Lubatud kõikumisvahemik on 15 protsenti.

Esimesest jaanuarist läheb Venemaa üle uuele rublale, kustutades rublanumbri lõpust kolm nulli.

Alates 1995. a keskpaigast on rubla kurss kõikunud nn kaldkoridori piires. Selle süsteemi kohaselt seati rublakursi kõikumispiiriks 1996. aasta 31. detsembril 5500--6100 rubla dollari eest, millel 1997. aasta lõpuks lubatakse langeda 5750--6350 rublani dollarist.

Keskpanga avalduses öeldakse, et Venemaa majandus reageerib muudatustele Venemaa väliskaubanduses ning maailma valuutade liikumisele.

Keskpank ei välista surve suurenemist Vene rublale. «Lühematel perioodidel võivad rubla kurssi mõjutada tugevad sise- ja välistegurid, mis võib avalduda selle suuremas liikuvuses,» öeldakse avalduses.

Venemaa majandus on kasvu lävel, inflatsioon on langenud ning 1995. a keskel kehtestatud valuutakoridori süsteem on kaitsnud rublat suurte kõikumiste eest.

Dubinini sõnul ei jäta Kagu-Aasia valuutakriis puudutamata ka Venemaad, mistõttu valitsus ja keskpank peavad vajalikuks abinõude rakendamist Venemaa finantssüsteemi kaitseks ning finantsturgude stabiliseerimiseks.

Venemaa aktsiaturg, mis on üks kuumemaid tõusvaid turge, kaotas oktoobri lõpus 20 protsenti oma väärtusest.

Keskpanga teates öeldakse, et eile välja kuulutatud abinõud on ajutised ning neid muudetakse kohe, kui oht Venemaa finantssüsteemi stabiilsusele on kõrvaldatud. REUTER-ETA-ÄP

Hetkel kuum