6. jaanuar 1998 kell 22:00

Milleenium puudutab meid kõiki

Aastani 2000 peaks keskmisel tööinimesel olema jäänud alla 450 tööpäeva. Keskmise programmeerijaga on olukord arvatavasti hullem, sest niikuinii häkerdab ta sa seal masina taga ööpäevaringselt ja iga aastaga kasvab tõenäosus mõnele lappimist vajavale aastaarvuprobleemile otsa komistada.

Poliitiliselt korrektne seisukoht on vist selline, et meid see 2000 suuresti ei puuduta, kuna meil pole neid megasuuri korporatiivseid tarkvararakendusi, mis on kirjutatud kunagi ammu sellises keeles nagu näiteks Cobol. Igas viisakas ja kaasaegses keeles peaks ju olema normiks salvestada aasta neljakohalise numbriga ja nii ei tohiks tekkida olukorda, kus 99 järel tuleb 00, mis on eelmisest mitte suurem, vaid väiksem arv.

Kuid ka Eestis on programmeerijatel kombeks vahetevahel mõningaid ratse juurutada. Minu enda suurim saavutus on paari parasjagu mitte pähe tulnud rehkendustehte ärajätmine ja faili salvestamine tagurpidi, alates viimasest märgist. Pole ju probleem, kui mina seda ainsana lugeda kavatsen.

Kuid kindlasti õnnestub leida mõni raamatupidamisprogramm, mille kirjutaja leidis, et ametlikud võimalused kuupäevade käsitlemiseks teda ei rahulda ning otsustas kuupäeva säilitada kolme numbrina või ühe tekstijupina. See tähendab aga automaatselt, et ta pidi kirjutama ise ka kõik need funktsioonid, mis võimaldavad selliseid kuupäevi võrrelda, liita-lahutada jne, võttes seejuures arvesse ka liigaastaid (liigaasta-reegel on muide veidi keerulisem kui lihtsalt «iga neljas»).

Võimalusi ratsida leiab aga ka ametlikult neljakohalist aastaarvu kasutades. Alustaks kasvõi sellest, et iga programm peab kontrollima oma sisendandmeid ja kui need ei sobi, midagi ette võtma. Aastaarvu sisestamisel lubab enamik programme nii kahe- kui neljakohalist aastat, aga kuidas see praktikas realiseeritud on? Äkki viskab programm vahepeal «lihtsuse mõttes» kaks esimest kohta minema? Või teeb kahekohalise aastaarvuga nii, nagu Microsofti Access, mis 00-29 annab 2000-2029, 30st alates aga selle sajandi?

Probleem puudutab seega varem või hiljem meid kõiki. Ainus võimalus on juba täna harjutada end neljakohalise aastaarvuga ja kuupäevadel pidevalt silm peal hoida.

Hetkel kuum