15. jaanuar 1998 kell 22:00

Aasia ohjab kriisi

Rahvusvahelise valuutafondi (IMF) tegevdirektor Michel Camdessus ja Indoneesia president Suharto kirjutasid eile alla ulatuslike majandusreformide kokkuleppele, mis peavad riigi finantskriisist välja aitama.

Kokkuleppe sõlmimisele järgnenud televisiooniesinemises lubas Suharto üle vaadata riigi 1998.--99. aasta eelarve ning vähendada majanduskasvu prognoosi neljalt protsendilt nullile. Inflatsiooni kasvutempoks ennustatakse 20 protsenti.

Suharto lubas likvideerida oma noorema poja kontrolli all oleva autotööstuse jaotussüsteemi monopoli ja maksusoodustused ning lammutada tsemendi- ja paberitööstuse kartellid, mis on presidendi lähedaste liitlaste kontrolli all.

Samuti lubas president pangandussektori reformi ja mitmete riiklike subsiidiumide alandamist.

Finantsturud reageerisid uudistele suhteliselt jahedalt. Ruupia tugevnes veidi 7100 ruupiani dollari suhtes, võrrelduna 7200/400 ruupiaga turgude avamisel. Alates möödunud aasta juulist on Indoneesia valuuta odavnenud 75 protsenti.

Peale Indoneesia majandusreformide on Aasia kriisi ohjeldamiseks äärmiselt oluline ka Hiina valuuta stabiilsus.

Finantsringkondades on juba mõnda aega liikunud spekulatsioonid, et Hiina võib oma ekspordivõime parandamiseks lasta jüaani kursil langeda.

Ungari päritolu Ühendriikide finantsmagnaadi George Sorose sõnul võiks selline otsus kriisi tõmmata ka Hongkongi dollari ja kanduda Hiinast edasi Ladina-Ameerika riikidesse. Soros võrdles Aasia kriisi Hongkongi ja Hiinat nooliva metsatulekahjuga, mis võib veelgi suuremaks paisuda.

«Hongkongi dollar püsib seotuna Ühendriikide dollariga vaid väga kõrge hinnaga. Kui Hiina valuuta devalveeritakse, ei suuda Hongkong hoida oma dollarit seotuna Ühendriikide dollariga,» ütles ta Die Zeitile antud intervjuus.

Küsimusele, kas Aasia finantskriis mõjutab ka Hiinat, vastas Soros, et on seda juba teinud. «Suurem osa Hiina välisinvesteeringutest tuleb välishiinlastelt, kes elades Tais ja Indoneesias on juba poole või rohkemgi oma varast kaotanud. Investeeringute vool välismaale kuivab kokku.»

Seni korduvalt oma devalveerimisplaane eitanud Hiina välistas ka eile kategooriliselt valuuta devalveerimise võimaluse.

«Hiina kordas oma ühepoolset kohustust valuutat mitte devalveerida,» ütles USA aserahandusminister Lawrence Summers pärast kohtumist Hiina majandusjuhi Zhu Rongji ning teiste juhtivate riigiametnikega.

Zhu möönis, et odavad Kagu-Aasia valuutad kujutavad endast tõsist ohtu Hiina ekspordivõimele, kuid kinnitas, et Hiina majandus on tugev ning Pekingil ei ole vaja oma valuutat devalveerida. REUTERS-BNS -ETA

Hetkel kuum