16. aprill 1998 kell 22:00

Lühiuudised

Kaabelteleoperaator AS Starman teatas, et on huvitatud Pirita ja Viru hotellides kaabel-TVd edastanud ÜE Levi Pay TV varade ostmisest.

Starmani tegevdirektori Peeter Kerni sõnul tegi ettepaneku Starmani peakonkurendi Levicomi tütarfirma varade ostuks Levi Pay TV pankrotihaldur.

Kern märkis, et Starman loodab teha soodsa ostu ning tõenäoliselt kasutatakse Levi kaabeltelevisiooni seadmeid Starmani võrgu laiendamisel teistes Eesti linnades. BNS

Lätisse on praeguseks investeerinud üle 500 Eesti ettevõtte või eraisiku, nende hulgas on ka märkimisväärne hulk välisosalusega firmasid.

«Eriti soodne oli 1997. a, mil Läti turule lisandus paarsada Eesti firmat,» ütles Eesti Riia saatkonna majandusnõunik Andre Pung. «Eriti edukad on Eesti ettevõtjad olnud teenindussfääris -- pangad, liisingud, kindlustus ja kinnisvara.»

Pung märkis, et viimastel aastatel on välisinvesteeringute maht Lätis kiirelt suurenenud. Ka on Läti muutnud seadust investeeringusõbralikumaks. Näiteks muutsid lätlased 1997. a maa erastamise tingimusi ja andsid välisinvestoritele võimaluse maad osta, ütles ta.

Eesti saatkond aitab Eesti firmasid infoga, tutvustab Läti seadust ja olukorda. BNS

Läti Pank andis eile Hoiupangale loa Zemes Banka aktsiate ostuks, tehing on seega täielikult jõustunud.

Eesti Pank andis Hoiupangale loa Zemes Banka 72,4 protsendi aktsiate omandamiseks kolmapäeval.

Hoiupank ja Zemes Banka kirjutasid 29. märtsil alla lepingule, millega Hoiupank omandas 155 miljoni krooni eest enamusosaluse Zemes Bankas. BNS

Eestis tegutsevate pankade koondbilansi maht kasvas märtsis 3,2%, moodustades kuu lõpus 42,9 mld krooni.

Eesti Panga andmetel moodustas pankade laenuportfell märtsi lõpus 22,2402 miljardit krooni, kasvades kuuga 2,8 protsenti.

Pangahoiuste kogumaht oli märtsi lõpu seisuga 21,8988 mld krooni, kasvades kuuga 1,3 protsenti.

Sealhulgas nõudmiseni hoiuseid oli 14,0925 miljardit krooni ning tähtajalisi hoiuseid 7,6333 miljardit krooni.

Pankade ostetud väärtpaberid moodustasid 8,916 miljardit krooni.

Väärtpaberite kogumaht kasvas märtsis 1,5%. BNS

Alates 15. aprillist ei ole kiiruse ületamise või muude haldusõiguserikkumiste eest saadud trahvi tasumist tõendavat kviitungit enam tarvis politseile tagantjärele esitada.

«Muudetud ei ole mitte haldusõiguserikkumiste seadustikus ette nähtud rahatrahvi otsuse täitmise korda, vaid politsei on teinud trahvi tasumise tõendamise lihtsamaks,» ütles politseiameti pressiesindaja Ahto Jakson.

Samas saab alates 15. aprillist trahvi tasuda vaid Ühispangas asuvatele politseiameti kontodele. Veel mõne nädala eest tuli näiteks Tallinnas lubatud kiiruse ületamise eest saadud trahv maksta Tallinna Panga arvele. BNS

Nissani Leedu esindaja Raitas UAB on pettunud Eesti Nissan Balti otsuses otsida endale Leedus uus koostööpartner.

«Nissan Balti plaan ei ole meile soodne,» ütles Raitase peadirektor Arvydas Greska.

Greska sõnul teeb Raitas praegu Nissan Baltiga koostööd, ostes Nissani autosid, kuigi mitte suures mahus.

«Me oleme tänavu müünud 50 Nissani autot, millest populaarseimad on Almera ja Primera,» ütles Greska. Raitas UAB tänavune müügiplaan on 150 Nissani autot. BNS

Vaid kuus Eestis tegutsevat kommertspanka esitas keskpangale auditeeritud aastaaruanded tähtajaks ehk 15. aprilliks.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann ütles, et auditeeritud aastaaruanded on esitanud Hansapank, Hoiupank, Ühispank, Tallinna Pank, Krediidipank ning EVEA Pank.

Kuusmanni sõnul on ka ülejäänud pangad teatanud, et aastaaruanne on teel keskpanka. Kuusmann avaldas lootust, et keskpank ei pea pankade suhtes sanktsioone rakendama. BNS

Veterinaaramet tegeleb pidevalt Eesti piimatööstuste järelevalvega ja kutsub nendepoolse taotluse alusel esimesel võimalusel firmasid inspekteerima ELi komisjoni.

Veterinaarameti peadirektori Ago Pärteli sõnul on mitu Eesti piimakombinaati teinud tõsiseid pingutusi ja suuri kulutusi, et saada tagasi luba eksportida Euroopasse.

Amet kutsub ELi komisjoni Eestisse niipea, kui ühe või mitme ettevõtte juhid teatavad, et on uueks kontrolliks valmis, ütles Pärtel. BNS

Kinnitamata andmetel valis Forekspanga juhatus kolmapäeval panga suunatud aktsiaemissiooni korraldajaks investeerimispanga Hansa Investments.

Hansa Investmentsi asedirektor Viktor Mahhov kinnitas, et Hansa Investments osales Forekspanga aktsiaemissiooni korraldaja leidmise konkursil.

Mahhov ei soovinud kuni ametlike tulemuste avaldamiseni konkursi tulemusi täpsemalt kommenteerida.

Forekspanga finantsturgude direktor Vahur Pindma ütles, et panga juhatus valis nelja kandidaadi seast välja panga aktsiaemissiooni korraldaja kolmapäeval.

Pindma sõnul ei avalikustata emissiooni korraldajat enne, kui lähipäevil on allkirjastatud mandaadileping. BNS

Riigikogu viib sel aastal jõustunud energiaseadusesse sisse mitmeid muudatusi, mille vajalikkust ei osatud ette näha.

Mõned täpsustused välistavad seaduse erinevast tõlgendusest tingitud turgu valitsevate ettevõtete oma seisundi kuritarvitamise võimaluse ja toovad esiplaanile tarbija huvid.

Riigikogu majanduskomisjon nimetas vajalikuks muudatusi, et mitte halvendada asulates tegutsevate väikeettevõtjate olukorda võrreldes suurlinnades asuvate suurettevõtjatega.

Riigikogus eile esimese lugemise läbinud eelnõu muudab vastavaid sätteid ka haldusõigusrikkumise seadustikus, hinnaseaduses ja riigilõivuseaduses. BNS

Projektijuhtimisfirma ASi TSM mullune käive ulatus 67,5 mln kroonini ja puhaskasum 8,64 mln kroonini.

TSMi bilansimaht oli eelmise aasta lõpuks 207,7 miljonit krooni, selgub firma aastaaruandest.

1996. aastal teenis TSM 1,2 mln kroonise kasumi 58,5 mln kroonise käibe juures.

TSMi juhatuse esimehe Einar Vettuse sõnul tõusis firma mullu projektijuhtimisfirmade turuliidriks. Firma edu on tema hinnangul taganud kontsentreerumine vaid oma alale.

TSM on projektijuhtimisfirma, mis sai tuntuks Tallinna kesklinna sadamapiirkonna projekti operaatorfirmana. BNS

ERA Pank teenis möödunud aastal auditeeritud andmetel 9,6 miljonit krooni puhaskasumit.

KPMG Estonia läbi viidud auditeerimise käigus vähenes ERA Panga puhaskasum üle kahe korra.

ERA Panga puhaskasumi kinnitasid aktsionärid kolmapäeval toimunud üldkoosolekul.

ERA Panga juhatuse aseesimees Peep Akkel ütles, et üldkoosolek kinnitas panga aastaaruande, audiitori ning kasumi jaotamise ettepaneku.

ERA Panga 1998. aasta audiitoriks kinnitasid aktsionärid KPMG Estonia.

Pank otsustas puhaskasumi kanda reservidesse, mille tulemusema moodustasid panga omavahendid aastavahetuse seisuga 89,5 miljonit krooni.

Panga puhas intressitulu oli mullu 9,6 mln krooni, suurenedes 1996. aastaga võrreldes 1,4 mln krooni võrra.

Panga puhas mitteintressitulu oli mullu 2,5 mln krooni. Mitteintressitulude osas oli 1997. a oluline finantstehingutelt saadud tulu kogumahus 18,4 mln krooni. BNS

Hetkel kuum