9. juuni 1998 kell 22:00

Aho sõdib Stora-Enso vastu

Seda esimest üle Soome ja Rootsi piiri küündivat metsafirmade ühinemist on algusest peale saatnud vastuolud. Kuna Enso põhiomanikud on Soome riik ja riiklikud pensionifondid, siis eeldab Enso ja Stora ühinemine, et Soome parlament peab vastu võtma otsuse vähendada riigi osalust Ensos alla 50 protsendi.

Nädalavahetusel Vaasas peetud Keskerakonna aastakoosolekul kritiseeris erakonna esimees Esko Aho seda tehingut teravalt. Põhiline kriitika oli suunatud Enso pihta, et ta ei ole otsinud ühinemispartnereid eeskätt Soomest. Seejuures on selgelt teada, et Keskerakond eelistaks Enso ühinemist Soome Metsä Serläga ja sooviks liitumise Storaga katki jätta.

Esmaspäeval juhatas Stora-Enso debati Soome parlamendis sisse kaubandus- ja tööstusminister Antti Kalliomäki, kes põhjendas ühinemisplaani ja ründas omakorda Ahot. Vaidlus tuli tuline ja sõnasoovijaid oli rohkesti. Isegi valitseva sotsiaaldemokraatliku partei ridades on parlamendiliikmeid, kes kavandatud tehingusse hästi ei suhtu. Mitu sotsiaaldemokraati esitas küsimuse, mitu töökohta võib Soomes maksma minna firmade ühinemisel prognoositav 3,42 miljardi Eesti krooni suurune kokkuhoid.

Pärast üldvaidlust läheb Enso-Stora tehing edasi arutusele parlamendi majanduskomisjoni. On arvata, et keskerakondlased hakkavad seal tehingut pidurdama sellega, et kutsuvad Enso ja Stora juhid komisjoni ette lähemalt asja kohta aru andma. Majanduskomisjoni otsus läheb veel kord üldkogule arutamiseks ja lõplikku parlamendi otsust selles küsimuses on oodata enne jaanipäeva.

Üldiselt ei peeta tõenäoliseks, et parlament võib Stora ja Enso ühinemise tagasi lükata, sest Rootsi-Soome tehingut toetavatel valitsevatel parteidel on parlamendis piisav enamus.

On avalik saladus, et Enso ja Stora ühinemist pole kavandanud mitte juhtkonnad, vaid põhiomanikud, kelleks on vastavalt Soome riik ja Wallenbergide firma Investor.

Tsüklilise arenguga suhteliselt konservatiivne paberitööstus järgib lihtsalt ülemaailmset arengusuunda firmade ühinemisel. Nii Soome Enso kui ka Rootsi Stora on teatanud oma rahvusvahelistest ambitsioonidest. Nagu ütles Credit Suisse First Bostoni analüütik Lars Kjellberg, on Storal ja Ensol ühiselt piisav finantsbaas ja suurus, et maailmas tõhusalt tegutseda, mida nad üksi ei suudaks.

Enso ja Stora ühinemist väga aktiivselt ajanud Investori juhatuse esimees Percy Barnevik rõhutas, et Storal ja Ensol koos avanevad suurepärased võimalused rahvusvaheliseks laienemiseks. Neil on juba ühisprojekte Aasias Vaikse ookeani piirkonnas ja Ladina-Ameerikas. DI-FT-ÄP

Hetkel kuum