16. juuli 1998 kell 22:00

Spordijalatsite valiku tarkvara

Raske, kui mitte võimatu on leida jalatsiliiki, mille mugavuse arendamiseks oleks tehtud nii palju pingutusi, kui seda on tehtud viimastel aastakümnetel spordijalatsi puhul.

Iseseisvalt on jalatsi sobivust keerukas lõplikult kindlaks teha. Igal juhul tasub pöörduda müüja poole, sest suurem osa spordijalatsi müüjaid üle Eesti on saanud spetsiaalse koolituse.

Suurus

Jalatsi suurus peab vastama jala suurusele. Suurus tähendab muudki kui ainult pöia pikkust ja päka laiust. See tähendab ka kanna laiust, võlvi kumeruse sobivust, pealse istuvust, varbaosa ruumikust jne. Reeglina peaks varbale jääma vähemalt 0,5 sentimeetrit varuruumi.

Liistu kuju

Kui jalatsi kuju ei vasta jala vajadustele, siis ei istu isegi õige suurusega jalats mugavalt.

Painduvus

Jalatsi päkaosa paindub kandmisel kuni kümneid tuhandeid kordi päevas. Pikema aja jooksul peavad sellisele koormusele vastu ainult väga head materjalid. Reeglina kergitab väga hea materjali kasutamine jalatsi hinna suhteliselt kõrgele.

Peale välis-, vahe- ja sisetalla materjali mängivad painduvuse juures rolli ka pealse materjalid ning jalatsi konstruktsioon.

Rulluvus

Jalatsi rulluvuse all mõeldakse sujuvust, millega keharaskus liikumisel kannalt päkale üle kantakse. Rulluvust mõjutavad jalatsi liist, konts, tald, konstruktsioon ja stiil.

Põrutuskindlus

Jalapöiad peavad päevas taluma isegi kümneid tuhandeid põrutusi, käies või joostes langeb pöiale raskus, mis on võrdne kuni viiekordse kehakaaluga. Kui pehmel pinnasel kõndides saab jalg sellise löögi summutamisega ise hakkama, siis asfaldil vajab see turvalisuse ja mugavuse huvides tehnoloogilist abi.

Kaal

Mida raskem on jalats, seda suurem koormus langeb jalale seda tõstes, mis omakorda vähendab jalatsi mugavust.

Jalatsi sisekliima

Teaduslikud uurimused on tõestanud, et jalatsi sisekliima on üks olulisemaid jalatsi mugavuse näitajaid. Jalatsi sisekliima alla käivad temperatuur, niiskus, hingavus, veepidavus -- lühidalt öeldes kõik, mis seondub jala soojusvahetusega.

Materjalivalik

Jalatsipealse materjal mõjutab jalatsi mugavust võrdeliselt tema hingavuse, veepidavuse, kaalu, paindlikkuse ja pehmusega.

Jalatsi stiil

Igal inimesel on jalatsi stiili osas mingi oma eelistus. Ühele meeldivad tennisekingad, teisele saapad, kolmandale sandaalid ja ilma kannata kingad jne. Stiili alla käivad ka kontsa kõrgus ja kuju ning jalatsi lõige, mis samuti avaldab mõju jalatsi mugavusele.

Nii jääb stiili osas lõplik valik ostja teha.

Hetkel kuum