Vilve Torn • 17. november 1998 kell 22:00

Maa hind jääb madalaks

Seni kehtinud seaduse järgi said ettevõtjad ja eraisikud, kes esitasid maa ostueesõigusega erastamise avalduse 1. jaanuariks 1998, maksta maa eest viis aastat tagasi kehtestatud soodushindade järgi vaid selle aasta lõpuni.

Uue aasta algul oleks maa erastamine kallinenud kuni viis korda, sest kehtima oleks hakanud uued maa maksustamishinnad, lausus riigikogu maaelukomisjoni esimees Vambo Kaal. Ta lisas, et maareformi seaduse muudatusega anti kaheks aastaks veel roheline tuli, sest eraisikud ja ettevõtjad ei pea kannatama ametnike aeglase töö tõttu.

«Ma ei suuda oma rõõmu varjata,» kommenteeris seaduse muutmist Kivimäel elav majaomanik Lia Traks, kellel on ostueesõigusega erastatavat maad üle kahe tuhande ruutmeetri. Traksi sõnul esitas ta erastamise avalduse õigel ajal, kuid erastamislepingu sõlmimiseni ei oleks ta sel aastal enam jõudnud.

Traks lisas, et ta oli arvestanud, et senise 70 000 krooni asemel oleks ta pidanud uuest aastast maa erastamise eest maksma 140 000 krooni.

«Jumal küll, kui hea uudis,» ei varjanud TOPi direktor Raimo Kägu rõõmu. TOPil on maad kokku 18 hektarit ning uuest aastast pidanuks purjespordikeskus maksma maa eest senise 16,6 mln krooni asemel 59,2 mln krooni. Kägu lisas, et lisaaja jooksul jõuab TOP oma maade erastamisega arvatavasti ühele poole.

«See on riigi jõulukink,» hindas otsust Tartu maavalitsuse maa osakonna juhataja asetäitja Tiit Kubri ning lisas, et hingetõmbeaeg oli eeskätt ettevõtetele väga vajalik.

Pärnu maavalitsuse maaameti juhataja Elmar Pärteli sõnul kergendab seadusemuudatus eelkõige suurlinnades elavate ja tegutsevate eraisikute ja ettevõtete olukorda, sest neid puudutab hinnatõus kõige valusamalt.

«Nüüd anti neile võimalus soodushindu kasutada kuni erastamisväärtpaberite kehtivusaja lõpuni,» ütles Pärtel.

Soodushindadega saavad maad erastada ainult need ettevõtted ja eraisikud, kes on esitanud maa erastamise avalduse selle aasta alguseks.

Maareformi seaduse muudatusega anti tagantjärele võimalus maad soodushinnaga erastada vaid nendel, kes on pärast selle aasta 1. jaanuari ostnud hoone vallasasjana. Selle aasta lõpuni saavad eraisikud ostuhinnaga maad erastades teha ettemaksu EVPdes, ettevõtetele ettemaksu soodustus ei laiene.

Tallinna omandireformiameti juhataja Vladimir Viiese sõnul on Tallinnas ettevõtteid, kes esitasid maa soodushinnaga erastamiseks õigeaegselt avalduse, kuid kes maad erastada pole jõudnud, umbes tuhatkond ja sarnases olukorras eraisikuid umbes 5000.

Hetkel kuum