Reuters/Scanpix • 24. november 1998 kell 22:00

Microsofti haare lõtvub

America Online'i (AOL) ja Netscape'i kokkuleppes osaleb ka Sun Microsystems Inc. Kõigil kolmel firmal on lahkhelisid Microsoftiga ning nad on tunnistajaks valitsuse algatatud kohtuasjas Microsofti vastu.

Netscape valmistab nn internetilehitsejaid ning oli seni selle turu liider, kuni Microsoft tuli välja oma lehitsejaga Internet Explorer. Kohtuprotsess keerlebki turundus-

meetmete ümber, mida Microsoft Netscape'ilt turu ülevõtmiseks kasutas.

Nüüd korraga saab Microsofti pearivaaliks AOL, mis 14 miljoni kliendiga on Netscape'ist palju tugevam vastane. Peale selle konkureerib Microsofti Network online-teenus AOLi online-teenusega. Sun on Microsofti rivaal mitmel alal, alates operatsioonisüsteemidest kuni Java programmeerimiskeeleni.

Microsofti rivaalide liit nõrgendab oluliselt väljavaadet, et Bill Gates'i firma võiks interneti alal kunagi saavutada samasuguse liidripositsiooni nagu tarkvaraturul. Teatavasti kasutab 90% maailma personaalarvutitest Microsofti operaatorsüsteemi Windows.

«Kas see tähendab Microsofti kõrvalejäämist? Ei,» ütles Tim O'Reilly, tehnoloogiaväljaannete kirjastuse O'Reilly Associates president. «Microsoft jääb endiselt oluliseks tegijaks, kuid selle erandiga, et kogu tööstusharu ei kuulu talle,» jätkas ta.

O'Reilly ning mõnedki analüütikud tõmbavad paralleele Microsofti ja IBMi vahele, mille liidripositsioon lõi omal ajal vankuma, kui vähenes sõltuvus suurarvutitest.

Samamoodi eelistavad mitmed kasutajad mitme-

funktsioonilisele personaalarvutile Internetti, mis soovitavad rakendused ja informatsiooni vastava käsu peale kätte annab.

Personaalarvuti on vaid üks võimalikke Internetile juurdepääsu kanaleid.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum