23. detsember 1998 kell 22:00

Fiat pakub ulmeautot

Fiatil on turule tulemas auto, mis oleks kui ulmefilmist tänavale lastud. Fiati nägemuses ongi Multipla näol tegemist tulevikuautoga.

Fiat nimetab Multiplad õigusega «the car of tomorrow» ehk «homse päeva auto». Juba auto välimus, mis meenutab ulmefilmides nähtut, ei luba selles väites kahelda. Fiat ennustab, et samalaadseid autosid hakkab lähiaastatel tulema ka konkurentidelt.

Traditsiooniliste mahtuniversaalide turg on viimastel aastatel Euroopas märgatavalt kasvanud, kuid seda peamiselt suuremas klassis. Vaid viimasel ajal on lisandunud ka pisemaid «mulle» (Renault Mégane Scenic, Opel Zafira), kuid päris väikeautode klassis valitseb seni tühimik. Sinna ongi uustulnuk suunatud. Loodud auto on ehituslikult segu tavalisest väikeautost ning mahtuniversaalist.

Multipla on mõeldud juhtidele, kes reisivad sageli koos sõpradega ning vajavad universaalauto suuruse pagasiruumiga liiklusvahendit. Samas annavad kompaktsed mõõtmed eelise pingelises linnaliikluses, kus suurema sõiduautoga ebamugav toime tulla oleks.

Nime Multipla kasutamist põhjendab Fiat võimaluse-

rohkusega kasutada autot paljudes erinevates situatsioonides -- ta asendab üheaegselt nii mahtuniversaali, traditsioonilist sõiduautot, universaal-

kerega sõiduautot kui ka väikeveokit.

Ehkki Multipla on vähem kui 4 meetrit pikk, lööb ta mahutavuses paljusid oma konkurente -- 430--1300 liitrit (seejuures sileda põrandaga!) on selles suurusklassis uskumatud arvud.

Sama kehtib kohtade arvu kohta -- neid on tavalise nelja või viie asemel hoopis kuus -- mõlemas istmereas kolm. Kuna neid annab soovi kohaselt kombineerida (kolmest kohast kuni kuueni), annab see inimeste ja kaupade veol lisavõimalusi.

Mootoreid on kaks -- 1,6-liitrine bensiini- ja 1,9-liitrine diiselmootor, lisaks pakutakse modifikatsiooni, mis töötab bensiini kõrval metaanil. Edaspidi lisanduvad valikusse hübriidmootorid, mis kasutavad kombineeritult elektrienergiat ja bensiini. Kõiki modifikatsioone hakatakse tootma kahes varustusastmes -- SX ja ELX.

Multiplad hakatakse ehitama Itaalias ja aastaseks tootmismahuks saab 60 000 autot. Alates novembrist on auto müügil Itaalias, mujal Euroopas alustatakse turustamist uuel aastal.

Hetkel kuum