25. veebruar 1999 kell 22:00

Hädas monopoli kaotamisega

Kui valitsus müüs 1994. aastal 49 protsenti Läti telekomist (Lattelekom) konsortsiumile Tilts Cummunications (TC), siis sai telekom aasta varem vastuvõetud telekommunikatsiooniseaduse kohaselt 20 aastaks telekommunikatsiooniturul monopoolsed õigused. 1997. aastal tõstatati küsimus Läti telekomi monopoolse õiguse kahandamisest kümnele aastale.

Möödunud aasta keskel kinnitas aga valitsus telekommunikatsioonisektori poliitika, mille kohaselt tuleb vastavalt WTO ja ELi nõuetele kehtestada aastast 2003 selles vallas vaba konkurents. Kuna sellisel juhul rikuks Läti oma varem võetud kohustusi, siis ongi Tilts Communications, kus põhiosanikuks on Soome Sonera, kes eelmisel aastal ostis 240 miljoni dollari eest ära Briti firma Cable & Wireless osaluse, asunud nõudma kahjutasu.

Läti erastamisagentuuri juht Janis Naglis ütles, et märtsikohtumisel on kõneluste keskpunktis hüvitise suurus, mis kinnitamata andmetel võib tõusta 100 miljoni dollarini. Teiseks tuleb arutusele firma muutmine avatud aktsiaseltsiks.

Erastamisagentuuri esindajad pidasid koos TC, transpordiministeeriumi ja Läti telekommunikatsiooniinstituudi ekspertidega ümarlauakohtumise, kus otsustati, et Läti telekom ei ole New Yorgi börsil noteerimiseks piisavalt suur, kuid tulevikus oleks otstarbekaks noteerida firma Londoni börsil. Praegu on Läti riigi kontrolli all 51 protsenti ja TC käes 49 protsenti Läti telekomi aktsiatest. 90 protsenti TCst on Soome telekommunikatsioonifirma Sonera kontrolli all.

Läti telekomi edasine erastamine on seni selgusetu ja kõik sõltub Naglise sõnul läbirääkimiste käigust. Ta prognoosib, et Sonera kasutab oma eelisõigust ja ostab osa aktsiatest. Kui riik tahab jätta enda kätte aga nn kuldaktsiat, siis saab ta seda teha ainult Sonera nõusolekul.

Erastamisagentuuri juht rõhutas, et riik püüab endale igal juhul jätta reguleerivat funktsiooni, mis määratletakse uues telekommunikatsiooniseaduses. See tahetakse valmis saada mai alguseks.

Sonera on osanik samuti riigi suurimas mobiiltelefonifirmas Latvijas Mobilais Telefons (LMT) 24,5 protsendiga. Ülejäänud osanikud on Rootsi Telia (24,5%), Lattelekom (23%), Läti raadio- ja televisioonikeskus (23%) ja VEF (5%). Arvestades, et Telial on tugev positsioon LMTs ja Läti kaabeltelevisiooniturul, kordavad Sonera ja Telia analüütikute arvates Lätis tõenäoliselt Eesti ja Leedu varianti.

Neile hakkab tugevat konkurentsi pakkuma eelmise aasta lõpul loodud Läti telekommunikatsiooniassotsiatsioon, kuhu kuuluvad Ameerika kapitaliga Baltkom, Motorola ning Telegroupi esindus.

Autor: BNS

Hetkel kuum