28. veebruar 1999 kell 22:00

Tshehhi võitleb seisakuga

Uue valitsuse tulekuga on üsna loomulik, et ta vahetab osa riigiettevõtete juhatuse liikmeid välja, kuid praegusel juhul jätab personalivahetuse ulatus mulje, et need on tingitud pigem poliitilistest kui majanduslikest kaalutlustest, ja see ei jää investoritele märkamata, analüüsis olukorda investeerimispanga Patria Finance juht Zdenek Bakala.

Juulis võimule tulnud valitsus muutis detsembris telekommunikatsioonimonopoli SPT Telecom juhtkonda, eelmisel kuul riigi suurima energeetikafirma CEZ ja õlifirma Unipetrol juhte.

Muudatused puudutavad otseselt nende firmade strateegilisi partnereid, nagu SPT Telecomi osanikku (33,5%) konsortsiumit Telesource ja Unipetroli peamise tütarfirma Ceska Rafinerska põhiomanikke Agipi, Conocot ja Royal Dutch/Shelli.

Analüütikud on murelikud just seetõttu, et need kolm firmat on tugevalt kapitaliseeritud ja Praha börsil enim kaubeldavate aktsiatega.

Tshehhi majanduse üldseis ei ole praegu kiita. Brasiilia kriisi mõjul on kroon kukkunud euro ja dollari suhtes ajalooliselt madalale. Sisemajanduse kogutoodang (SKT) kahanes eelmise aasta teisel poolaastal ligi 3%. Keskpank on majanduse elavdamiseks suvest peale alandanud repomäära kümme korda, kuid inflatsioon on sellele vaatamata alanenud intressidest kiiremini. Probleem on selles, et kui rahapoliitikat lõdvendatakse, elavneb kodumaine nõudlus, aga ka import, mis suurendab kaubandusbilansi puudujääki.

Autor: FT

Hetkel kuum