12. aprill 1999 kell 22:00

Arvutikasutajale kiirem ühendus

Peale Finnet Oy huvitub kaablite ehitamise võimalusest ka üks Kanada firma. Ettevõtted valmistuvad Eesti Telefoni kontsessioonilepingu lõppemiseks, et aastast 2001. hakata sideteenuseid vahendama.

Teede- ja sideministeeriumi sideosakonna juhataja kohusetäitja Edvard Saarma ütleb, et kaks ettevõtet on tundnud huvi fiiberoptiliste kaablite ehitamise vastu Eesti ja muu maailma vahele.

«Firmad on küsinud eelinfot, Kanada ettevõtte huvi sellega piirduski,» nendib Saarma. Finnet aga plaanib hakata koostöös Uninet Andmeside ASiga paigaldama Soome ja Eesti vahele lahe alla kaablit, mille kaudu saaksid Unineti kliendid parema andmeside. Unineti juhatuse esimees Andres Bauman lausub, et seda kaablit mööda on võimalik igasugune firmadevaheline andmeside. Uninet ning Finnet investeerivad fiiberoptilise kaabli ehitamiseks 26 miljonit krooni.

«See on Unineti ja Finneti vaheline kaabel, asi saab valmis aasta lõpuks,» räägib Bauman. Uninet pakub internetiteenust Soome Kolumbus Neti kaudu.

Bauman ütleb, et andmesidekaabli ehitamiseks ei ole litsentsi vaja. Edvard Saarma sõnul see nii lihtne ei ole. «Andmesidekaabel kuulub litsentseerimisele, samuti peab selle ehitamiseks olema Eesti firma,» selgitab ta seadusi. Saarma ütleb, et litsentsi taotleja peab esitama ministeeriumile oma äriplaani, samuti läheb vaja ettevõtte põhikirja ja registritunnistust. Ettevõte peab tasuma 2000kroonise riigilõivu.

Saarma sõnul ei saa ehitatavate kaablite kaudu praegu telefonisideteenuseid pakkuda. «See on Eesti Telefoni ning valitsuse vahelise kontsessioonilepinguga piiratud,» ütleb ta. Andmesidet kontsessioonileping aga ei piira, see on vabas konkurentsis.

Eesti Televisioon (ETV) on Unineti klient ja koostööpartner, Unineti kaudu läheb ETV pilt Internetti. Riigitelevisiooni IT osakonna arendusjuht Tarmo Krimm ütleb, et uue kaabli rajamine on tema kui kliendi seisukohast äärmiselt tervitatav nähtus.

«Tunneksime huvi ehitatava kaabli täies mahus kasutamisest,» sõnab ta. Praegu saab ETV rahvusvahelise telepildi Eesti Telefoni kaablite kaudu, tulevikus on kavas seda teha uue sideühenduse abil.

Finneti ja Unineti vaheline andmesidekaabel valmib aasta lõpuks. Siis jääb veel aasta, kui lõpeb kontsessioonileping. Pärast seda saab kvaliteetse telefoniside läbi fiiberoptiliste kaablite.

Autor: Sten A. Hankewitz

Hetkel kuum