Kaja Koovit • 27. mai 1999 kell 22:00

Farma lisakapital viibib

Juhatuse ettepaneku kohaselt peavad senised aktsionärid kasutama uute emiteeritavate aktsiate märkimise eelisõigust 31. augustiks ja märgitud aktsiate eest tuleb tasuda 15. septembriks.

Farmaatsiatehase juhatuse esimees Arno Kaseniit kinnitas eile, et emissiooni edasilükkumine ei mõjuta ettevõtte majandustegevust. Aktsiamüügist saadav raha on Kaseniidu sõnul mõeldud kapitalibaasi tugevdamiseks, mitte uuteks projektideks. «Emissiooni eesmärk on tagada olukord, et sõltumata ettevõtte kahjumist või kasumist oleksid rahavood stabiilsed ja me suudaksime oma võlgu õigel ajal tasuda, lisas ta.

Kaseniidu sõnul pole farmaatsiatehas oma eelarvet koostades emissiooni rahaga arvestanud.

Investeerimispanga Lõhmus--Haavel--Viisemann analüütik Heikki Källu lausus, et farmaatsiatehas on alakapitaliseeritud ja tegevuse aktiviseerimiseks oleks lisaraha kindlasti tarvis. Pikemas perspektiivis nõuab farmaatsiatehas suuri investeeringuid, milleks ei piisa emissioonist saadavast rahast, ütles Källu.

Pärast aktsiate osalist tühistamist mais on farmaatsiatehase aktsiakapital 12,5 mln krooni varasema 37,7 mln krooni asemel. Emissioon augustis suurendab aktsiakapitali 18,5 mln kroonini.

Kuna väikeaktsionärid analüütikute sõnul tõenäoliselt raha ettevõttesse juurde panna ei taha, tuleb seda teha tehase suuromanikul Läti farmaatsiaettevõttel Grindeks. Farmaatsiatehase juhatuse esimees Jelena Borcova on varem öelnud, et Grindeks otsustab kogu emissiooni väljaostmise siis, kui on selge, et teised aktsionärid emissiooni täis ei märgi.

Källu sõnul tekib Grindeksi osaluse suurenemisel oht, et raha jookseb farmaatsiatehasest emafirmasse ja kannatajaks on väikeaktsionärid, kes kasumist osa ei saa. Teisest küljest ei ole farmaatsiatehasel teist suurt omanikku ja on positiivne, kui Grindeks raha ettevõttesse investeerib, lisas Källu.

Varem maikuus toimuma pidanud farmaatsiatehase aktsiaemissioon lükkus edasi, sest seda korraldama planeeritud Optiva Panga Varahaldus on farmaatsiatehasega seotud. Emissiooni korraldab Talinvest Suprema Väärtpaberite AS.

Hetkel kuum