6. juuli 1999 kell 22:00

Linn valib ostjat ASile Tallinna Vesi

ASi Tallinna Vesi endine juhatuse esimees Enno Pere väitis esmaspäeval, et läbirääkimised ettevõtte 33% aktsiate müügiks on juba peetud ja ostja on teada. Tallinna volikogu eilsel istungil osalnud volikogu liikmed muutsid esialgset eelnõu, välistamaks kõiki eelkokkuleppeid.

Linnavalitsuse ettepanekul täiendati otsust ASi Tallinna Vesi aktsiate müügi kohta strateegilisele investorile nõuetega pakkujatele, kes peavad esitama konkreetse tegevuskava, investeeringute mahu ning ajakava. Eelnõust võeti rahanduskomisjoni ettepanekul välja ka säte, mis nägi ette, et pakkumuse tulemused tuleb esitada kuu ajaga 12. augustiks. Uut tähtaega ei määratud.

Otsust müüa osa ASi Tallinna Vesi aktsiatest välispartnerile on põhjendatud vajadusega suurendada investeeringuid veetorustike ehitamiseks ja väljavahetamiseks. ASi Tallinna Vesi nõukogu esimees ning abilinnapea rahandusalal Heigo Kaldra ei osanud eile veel öelda, kui suuri investeeringuid Tallinna Vesi tulevaselt välisosanikult ootab. «See ei ole fikseeritud,» lausus ta. «Täpsemad detailid lepitakse kokku eelläbirääkimiste käigus.»

Ta lisas, et loodetavasti kujuneb aktsiate müügihind nominaalväärtusest kõrgemaks. Tallinna linn müüb 33 miljonit ASi Tallinna Vesi aktsiat, olles eelnevalt suurendanud ettevõtte aktsiakapitali 15 miljoni aktsia ehk 150 miljoni krooni võrra.

Heigo Kaldra ei välista, et edaspidi võib välispartneri osalus ettevõttes suureneda.

BNSi teatel võib kolmandiku ASi Tallinna Vesi aktsiate eest saada kuni 561 miljonit krooni, kuid seda vähendavad oluliselt piirangud hääleõiguse osas.

ASi Tallinna Vesi tänavuse aasta kasumiprognoos on vähenenud 62 mln kroonilt 5 miljonile. Keskerakonna liikmed avaldasid arvamust, et Tallinna Vesi kasuminumber pole usaldusväärne. «Kui härra Kaldra kardab, et firmal tekivad raskused, tõmmaku kulutused kokku,» teatas Liina Tõnisson.

Reformierakonnna fraktsiooni esimees Rein Voog tunnistas, et eelnõu on muudetud kujul natuke mõistlikum, kuid lisas, et põhimõtet müüa sellise suure ettevõtte nagu Tallinna Vesi aktsiaid ülepeakaela ning keset suve ei saa heaks kiita.

Ma ei välista , et võimaliku ostjaga on edasised sammud juba kokku lepitud, teatas ta.

Aktsiakapitali suurendamiseks emiteeritavate aktsiate müügist saadav raha kantakse ASile Tallinna Vesi investeeringute tegemiseks, ülejäänu läheb Tallinna eelarvesse.

Maailma suuremaid veeteenuste ettevõtteid Generale des Eaux on valmis osalema konkursil ASi Tallinna Vesi aktsiate ostuks ja sooviks omandada ka suuremat osalust kui praegu pakutav 33%, kinnitas piirkonna arendusjuht Gilles Lambert.

Vee hinna kohta ütles Lambert, et see peab antud riigis vastuvõetav olema. «Kuna Eesti ja Prantsusmaa rahva maksevõime on erinev, tuleb vee müügi puhul sellest lähtuda,» lausus ta.

Generale des Eaux (GdE) omandas hiljuti Saksa veefirma Berliner Wasser Betriebe, kes tundis samuti huvi ASi Tallinna Vesi aktsiate vastu. «Nüüd tegutseme välisturgudel koos,» ütles Lambert. Septembris liitub Prantsuse firma USA turuliidriga US Filter kontserniks Vivendi Water. Kontserni kuuluvate firmade mullune käive oli kokku 207 miljardit krooni, mis teeb sellest veemüügi alal turuliidri.

ASi Tallinna Vesi aktsiate vastu on huvi ilmutanud ka Severn Trent Water International ja Wessex International Water Services (Inglismaa) ning Northumbrian Lyonnaise International (Prantsusmaa). Firmade esindajad on käinud Tallinnas maad kuulamas.

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum