Kaido Einama • 24. august 1999 kell 22:00

Pisiarvuti tunneb protsessorkaarte

Firmades, kus kasutatakse protsessorkaarte ja kus saab nendega tehinguid teha, sobib kasutamiseks uus pisiarvuti, mis neid kaarte lugeda ja kirjutada oskab.

Compaq Aero 8000 asub arvutitoodete seas kompaktsete mapi vahele mahtuvate sülearvutite ja peopesa suuruste pihuarvutite vahepeal. Pihuarvutitel on aga tavaliselt ebamugavalt pisike klaviatuur. Aero 8000 on neist küll suurem, kuid selle eest sõrmele mugavamate suuremate klahvidega.

Kuna Euroopas levib kiiresti elektronkaubandus, on uus pisiarvuti varustatud kõige selleks vajaminevaga: mobiiltelefoniga ühendades saab saata ja vastu võtta elektronposti, lugeda veebilehekülgi ja teha oste elektronkaubamajadest. Täiesti uus on pihuarvuti juures protsessorkaardi lugeja ja kirjutaja. Elektronkaubamajad, mis Interneti-ostjaid eristavad protsessorkaartide järgi, on pihuarvuti abil kasutatavad sisseostude tegemiseks. Kaarte saab kasutada ka firmas ID-kaartidena, arvutisse sissepääsu kontrollimiseks või klienditeeninduseks. Protsessorkaartidele ennustatakse edukat tulevikku ka riigiasutustes.

Compaq Aero 8000 kõigil mudelitel on sisse ehitatud 56 kb/s kiirusega modem ja laiendus traadita lokaalvõrgu jaoks. Andmesidet saab seega pidada kas infrapunaliidese kaudu mobiiltelefoniga ühenduses, traadita arvutivõrgu kaardi abil firma lokaalvõrguga või tavalist telefoniliini pidi sisseehitatud modemi abil.

Compaq Aero 8000 puudusteks on tavalisest Windowsist vähemate võimalustega Windows CE operatsioonisüsteem, kus ei tööta Windows 95/98/NT programmid. Arvutiga on aga kaasas tavalisele Office'ile sarnased nn taskuversioonid Excelist, Wordist ja Powerpointist. Pisiarvutil puudub ka puutetundlik ekraan, mis nii väikese arvuti puhul oleks mugavam kui TrackPadiga hiir.

Hetkel kuum