ÄP fototoimetus • 7. september 1999 kell 22:00

Saksamaa veab euromajanduse üles

Nende andmete alusel väidavad analüütikud, et eurotsooni majandus on hakanud Aasia, Venemaa ja Ladina-Ameerika kriisi tagajärjel tekkinud seisakust jõuliselt välja tulema. Juuliandmete alusel kahanes eurotsooni 11 riigi töötusnäitaja esmakordselt viimase nelja kuu jooksul ja oli 10,2%. Euroopa Liidus tervikuna oli juulis tööta 9,3% tööealisest rahvastikust. Saksamaa tööstuse tellimused suurenesid teist kuud järjest ja olid juulis juuniga võrreldes suuremad 1,2%, sealhulgas välistellimused 3,3%, mis näitab, et Saksa majanduse põhimootor -- eksporditööstus on jälle hoogu kogumas. Saksamaa valitsus prognoosib tänavuseks 1,6protsendilist mõõdukat majanduskasvu, sõltumatud ökonomistid pakuvad 1,5%.

Euroopa majandusseisu paranemist on viimastel nädalatel kinnitanud Prantsusmaa ja Saksamaa majandusringkondade tulevikuusu kasv ja Itaalia valitsuse oodatust suurem eelarvedefitsiidi vähendamine. Kokku prognoosivad sõltumatud ökonomistid eurotsooni selle aasta majanduskasvuks 2% ja tuleval aastal 3%.

Saksamaa paranev majanduskonjunktuur peaks kasuks tulema kantsler Gerhard Schröderi koalitsioonivalitsusele, mille hiljuti koostatud 30 miljardi marga suuruse kokkuhoiuprogrammi tõttu said nii sotsiaaldemokraadid kui ka rohelised nädalavahetusel peetud Brandenburgi ja Saarimaa liidumaal lauskaotuse osaliseks. 20protsendilise tööpuudusega Brandenburgis kahanes SDP toetus 54 protsendilt 39%-le ja Saarimaal kaotas erakond 14 aastat kestnud juhtpositsiooni. Rohelised jäid üldse mõlemast kohalikust parlamendist välja.

Saksa ökonomistide sõnul on sõnum selge -- föderaalvalitsus pole suutnud isegi oma toetajaid veenda kokkuhoiuabinõude vajalikkuses. Järelikult on valitsusel väga raske jätkata pensionide jm sotsiaalkindlustuse kärpimise arutelu ning nad peavad parlamendi ülemkojas otsima sellele toetust opositsioonilt.

Ökonomistidel on tekkinud nüüd kartus, et Euroopa ühisraha euro seisukohalt üliolulise Saksamaa riikliku majanduse stabiliseerimine aeglustub järsult. Järjest küsitavamaks muutub ka sotside koalitsioonipartneri, roheliste positsioon, sest liidumaade valimistel näivad nad järjest kaduvat poliitiliselt maastikult. Kui see areng peaks jätkuma, siis halveneb Schröderi valitsuspartnerite vahekord tõenäoliselt veelgi, kui rohelised püüavad toetuse võitmiseks valitsuses oma seisukohti agressiivsemalt läbi suruda.

Autor: ÄP

Hetkel kuum