Viktoria Korpan • 14. oktoober 1999 kell 22:00

MicroLink võib saada börsiettevõtteks

«Ma arvan, et firmana on MicroLink päris küps vähemalt Tallinna börsile minekuks,» lausus Investeerimispanga Lõhmus, Haavel & Viisemann omanik Rain Lõhmus, kes on samuti internetioksjonifirma Osta.ee omanikke. «IT-sektor on alati palju riskantsem, aga börs ongi see koht, kus peab natuke riski võtma.»

«Kaugemas perspektiivis on börsile minek võimalik,» möönis BRFi nõustava Hansa Investmentsi analüütik Nauris Berzins.

Hansa Investmentsi üks omanikke Joakim Helenius on varem kinnitanud, et BRFi strateegia on investeerida ettevõtetesse, mille eesmärk on muutuda avalikuks.

BRF on investeerinud üheksasse Eesti ettevõttesse, millest tänaseks on börsil noteeritud seitse. BRFile kuulus ka alla 20% Eesti Näitustest, kuid ettevõtte tuumikomanik ostis börsilt lahkumise eesmärgiga fondi osaluse välja.

MicroLinki aktsiatest kuulub 23,5% Baltic Investment Fundile (BIF). Priit Koit fondi nõustavast investeerimisfirmast Suprema lausus, et praegu ei ole börsile minekuks mingit konkreetset tähtaega. BIF on tüüpiline riskikapitali fond, mis investeerib ettevõtetesse 5--7 aastaks.

Üks ettevõttest väljumise võimalus on börsil noteerimine, rääkis Koit. MicroLink on Baltimaade juhtiv ettevõte, mistõttu kaalutakse võimalust noteerida ettevõtte aktsiad välisbörsidel, lausus ta. Koit lisas, et BIFi investeering lõpeb 2005. a ja ettevõtte aktsiate varasem börsil noteerimine ei lühenda investeeringut.

Berzins lisas, et praegu ei ole MicroLinkil vajadust ennast avalikuks ettevõtteks teha. «Turg ei ole praegu positiivne ja MicroLinkil ei ole motivatsiooni börsile minna,» sõnas Berzins.

MicroLinki juhatuse esimees Allan Martinson ütles, et Balti riikides on praegu vähe firmasid, kes tahaks ennast börsil noteerida.

BRF omandas 25,5 protsenti Baltimaade juhtiva IT-firma MicroLink aktsiatest üleeile 58,9 mln krooni eest ning sai firma suurimaks osanikuks. BRFi investeering MicroLinki jaotub pooleks uue emissiooni ja senistelt omanikelt ostetavate aktsiate vahel. Tehing põhineb hinnangul, et MicroLinki firmaväärtus on 232 miljonit krooni, mis on jaanuaris tehtud hinnangust 57 miljoni krooni võrra suurem.

MicroLink kavatseb saadud vahendid investeerida eelkõige Interneti ja IT-teenuste arendamisse kõigis kolmes Balti riigis.

Allan Martinson ei soovinud eile MicroLinki tulevikuplaane avaldada. «Konkreetsemalt saab rääkida paari kuu pärast,» sõnas Martinson.

«BRFi otsus investeerida MicroLinki näitab usaldust nii firma, tööstusharu kui Balti regiooni vastu,» ütles tehingut nõustanud Hansa Investmentsi juht Joakim Helenius. MicroLink on sel aastal korraldanud kaks aktsiaemissiooni kogumahus 106 miljonit krooni. Jaanuaris investeeris MicroLinki 47 miljonit krooni Baltic Investment Fund. BIFi osanikud on EBRD, kellele kuulub 50% fondist ning Skandinaavia finantsasutused ja tööstusettevõtted.

Hetkel kuum