Toomas Truuverk • 14. oktoober 1999 kell 22:00

Tulemuste ootus hoiab turgu pinges

Täna keskpäeval saavad huvilised teada pankade septembrikuu esialgsed bilansid ja võivad nende järgi teha ka esimesi järeldusi viimase poolteise kuu Eesti majanduskliima kohta.

Eile jäi kauplemine Tallinna börsil tänaste uudiste ootuses võrdlemisi loiuks ja hinnad väheliikuvaks. Nagu loiu kauplemise puhul tihti esineb, nii ka eile vajus turg vaikselt allapoole. ÄP indeks sulgus kauplemispäeva lõpus 288,01 punktil ehk 0,83% kolmapäevasest sulgemistasemest madalamal.

Pankade täna avaldatavate lühibilansside mõju aktsiaturule sõltub eeskätt nende üllatuslikkusest. Kui kasumid jäävad juba tuttavatesse suurusjärkudesse 40:10:1,5, siis mingit erilist välgatust börsil oodata ei maksa.

Teisest küljest, kui otsida pankade bilanssidest üldisemat hinnangut kogu Eesti majanduskeskkonnale, on selleski osas üht-teist kindlasti võimalik leida. Näiteks huvitab paljusid, kuidas on arenenud pankade laenuportfellid, ja samavõrd, kuidas on arenenud hoiuste portfellid.

Küsimus on siin raha ringluses ehk kui kliendid paigutavad pankadesse üha rohkem raha, näitab see, et Eesti inimestel on tekkimas sääste. Kui pank suudab kogutud säästud ilma suuremate tõrgeteta majandusüksustele tagasi suunata, siis loob see eelduse majanduskasvuks.

Viimasel ajal on kurdetud, et hoolimata intressitasemete langusest ei taha pankade laenuportfellid kuidagi kasvada. Süüd on veeretatud nii laenuvõtjate vähese aktiivsuse kui ka pankade konservatiivsuse kaela. Vähemalt pangajuhtide sõnavõttudest on tunda, et pangad on probleemi olemasolu tunnistanud ja avaldanud lootust, et raha tõepoolest uuesti ettevõtetesse liikuma hakkab.

Eile pankade aktsiad langesid -- 0,3% kuini 2,7%. Kas põhjuseks oli kartus halbade tulemuste ees või miski muu, peaks selguma juba täna.

Hetkel kuum