3. november 1999 kell 22:00

Klubi edukale inimesele

Panaoraam on diskoteek selle ehtsas 70--80ndate tähenduses. Klubimuusikat stiilis «kass läbi hakklihamasina», nagu iseloomustab ööklubi omanik Aivar Leping, seal ei mängita. Sisekujunduses pole nende aastate stiili juurde siiski jäädud.

2. septembril uksed avanud ööklubi Panoraam sisekujunduses on põhirõhk asetatud istekohtade rohkusele. Enam kui 2000 külastajat mahutav klubiruum on ääristatud diivaniboksidega. Nii nahkdiivanid, baaripukid kui ka toolid on tellitud Eesti väikestelt mööblitootjatelt.

Klubi ühe omaniku Aivar Lepingu sõnul tasus kokkuvõttes taoliste firmade otsimisele kulutatud vaev ära, sest saavutati soodne hinna ja kvaliteedi suhe.

Ööklubi diivanid on valmistatud Paide firmas Balti Auto Sisustus. Ka toolid ja baaripukid on Paidest -- firmast Lepa Metall. Viidates liisingulepingu konfidentsiaalsusele, ei soostunud Aivar Leping istekohtade kogumaksumust kommenteerima.

Klubiomanike selge nägemus sisekujundusest tingis ka ööklubi laudade komplekteerimise -- lauajalad valmistas AS Jalax, lauplaadid ja boksilauad telliti TVMKst. Lepingu kinnitusel oli eesmärk saada klubisse võimalikult soodsa hinnaga, kuid püsiva kvaliteediga mööbel.

Ka 27 meetri pikkune baarilett pandi kokku mitmest kohast pärit detailidest. Lauaplaat on Soomest ning selle alla monteeritud lamp täidab kolme funktsiooni -- valgustab letti, baarmeni töökohta ning istekohti. Valgust loob klubiruumi ka mööda seinu jooksev 142 meetri pikkune valgussoolikas. Lavavalgustus toetab klubis mängitavat 80. aastate muusikastiili. Peegelkera ja teised valgusallikad, double-moon'id ja skännerid telliti Rootsist 100 000 krooni eest.

Klubivalgustuse tingimusteta esilepääsemiseks on ruumi lagi musta värvi. Klubi üldises värvilahenduses domineerivad hallid ja violetsed toonid. Aivar Lepingu sõnul oli sisekujunduse eesmärk rõhuda rahulikkusele ja mugavusele, mis vastaks klubi sihtrühmale, milleks on 30--40aastased inimesed.

Ööklubi kujundus valmis koostöös Soome disaineri Jarmo Heikkineniga, kes on eelnevalt teinud Tallinnas Café Opera ja Café Amigo. Sisekujundaja valisime eelkõige seetõttu, et tema kujundatud ruumid on inimestele meeldinud, kuigi kunstiringkonnad ei hinda neid eriti kõrgelt.

Panoraam oli minu jaoks neljas ööklubi ning seetõttu tean nõrku kohti, mida ööklubides vältida, kui ka seda, millele rõhuda. Minu peamine tingimus sisekujundajale oli istekohtade rohkus. Arvesse on võetud eelnevate ööklubide tegemise kogemused.

Olen ehitanud ja käima lükanud Atlantise ja Mirage'i. Olles ise nii nende kui Panoraami ehituse peatöövõtja, kasutan erinevate väikefirmade teenuseid. Tulemus on nii madal ehitusmaksumus, et avaldada lausa ei sobi. Alla 5 miljoni ööklubi valmis ehitada on minule jõukohane.

Tallinna ööklubidest meenutab Panoraam ehk kõige enam Café Amigot, sisekujundaja käekiri on tuntav. Samas on Panoraam avaram. Avara tunde loovad suured aknad, millest avaneb vaade öisele Tallinnale. Hea lahendus on suured rõdud, kus saab vahepeal värsket õhku hingamas käia.

Teistest ööklubidest eristab Panoraami ka istekohtade rohkus. Diivaniboksid võimaldavad ööklubi jaoks isegi ootamatult palju privaatset ruumi. Valgustust on minimaalselt ning see ei mängi üle aknast paistvat öist Tallinna kesklinna. Lavavalgustus vastab 80. aastate stiilile. Ka muusika on seal selles stiilis ning kogu klubi kujundus oleks võinud samas stiilis olla.

Autor: Marge Püvi

Hetkel kuum