Silva Männik • 7. november 1999 kell 22:00

CHS Eesti ostab end emafirmast välja

Arvutustehnika maaletoomise ja hulgimüügiga tegeleva CHS Eesti ASi juhatuse esimees Ardo Reinsalu tunnistas reedel, et viimasel ajal on neil Microsofti toodete kättesaamisega ajutisi probleeme, mis tekitavad kaupade tarnetesse kuni nädalapikkusi auke.

Tarneviivituste põhjus on Reinsalu sõnul hiljutine CHSi Inglismaa kontori pankrotistumine ja sellega kaasnenud ajutised makseraskused ka Miamis asuvas CHSi peakorteris. «Kuna pankrotistunud kontori võlad jäid üles ka emafirmas, ei suuda viimane oma võlgu tarnijate ees alati koheselt ära maksta,» selgitas Reinsalu. «Nii ületatakse vahel ka Microsoftiga sõlmitud krediidipiire, mistõttu Microsoft sellisel juhul kaupa enne võla tasumist kätte ei anna.» Reinsalu sõnul ei ole aga Microsoft CHSile kaupade müümisest täielikult loobunud.

Kuigi CHSi emafirma makseraskused Reinsalu sõnul CHS Eesti finantsolukorda üldse ei mõjuta, püüavad eri regioonide kontorite juhtkonnad suurema sõltumatuse ja efektiivsuse saavutamiseks filiaalide aktsiaid emafirma käest välja osta.

«See management buy out süsteem on osa plaanist, kuidas emafirma probleemidest eemale saada,» lausus ta. «Kuigi Eestis on tegu finantsiliselt tugeva ettevõttega, mõjutavad emafirma raskused kauba kättesaamist. Eraldumisel on aga tarnijad seniste läbirääkimiste käigus väljendanud omapoolset kindlat toetust.»

Reinsalu sõnul käivad praegu veel läbirääkimised siinse regiooni võimaliku suuruse üle, kuid tegu on vähemalt Balti regiooniga. 51% aktsiate väljaostmine emafirmalt peaks Reinsalu sõnul teoks saama veel selle aasta sees.

Ordi ASi juhataja Tiit Tiigimägi rääkis, et seoses tarnete viivitusega on Ordi paljud tellimused suunanud viimasel ajal teisele Microsofti maaletoojale, IT Arvutitarkvarale. Tiigimägi rõhutas, et tegu on ajutise lahendusega, sest CHS on olnud väga hea partner ja probleemide lahenedes koostöö kindlasti jätkub.

CHS Eesti eelmise aasta käive oli 387,5 miljonit krooni ja puhaskasum 4,5 miljonit krooni.

Maailma suurima tarkvaratootja Microsofti käivitatud toodete sooduskampaania käigus on viimase kahe kuuga kasvanud Microsofti tarkvaraprogrammide müük Eestis enam kui kakas korda. Eelmisel kuul müüsid suuremad tarkvaramüüjad kokku 4201 Windows 98 litsentsi ja 4043 Office'i erinevate versioonide litsentsi. CHS müüs oktoobris 1665 Office'i kasutajaluba ja 194 Windows 98 litsentsi. Septembris müüs firma 1585 Office'i litsentsi.

Ostuhuvi on suurendanud ka Business Software Alliance'i võitlus piraattarkvara vastu, mille tulemusena on tarkvarapakettide tellimisjärjekord kasvanud paarinädalaseks. GT Tarkvara OÜ tegevdirektor Anneli Heinsoo ütles, et tarkvara legaliseerimisel piisab ka legaalse tarkvara ostudokumendist, mille omandamise hetkest ei pea inimene enam karistamise hirmu tundma.

Hetkel kuum