ÄP fototoimetus • 25. november 1999 kell 22:00

Ettevõtte tulumaksu reform 2005. aastaks

Eestimaa Rahvaliidu fraktsiooni esitatud parandusettepanek läks läbi, sest valitsusliit ei suutnud piisavalt kiiresti oma liikmeid hääletamiseks saali koondada. Parandusettepanek kogus konkureerival hääletusel 23 poolt- ja 17 vastuhäält.

«Ikka juhtub,» nentis seaduse üks väljatöötajaid Jürgen Ligi. «Tegelikkuses ei mõjuta see midagi, sest järgmise lugemise ajal hääletame õige aja tagasi.»

Vastavalt koalitsioonileppele peab uus tulumaksuseadus hakkama kehtima 2000. aasta 1. jaanuaril. Järgmine muudatusettepanekute esitamise tähtaeg on 1. detsember ja teise lugemise jätkamisel soovib valitsus seaduseelnõu lõpphääletusele panna.

Olulisi muutusi seaduseelnõuga teisel lugemisel ei toimunud. Rahandusminister Siim Kallas ütles muudatusettepanekuid tutvustades, et osaliselt aktsepteeriti mõningaid Mõõdukate esitatud ametiühingutega seotud ettepanekuid ja samuti mõningaid laevandusega seotud ettepanekuid.

Rahavaliidu fraktsiooni liige Janno Reiljan nimetas tulumaksuseadust häbematult ebaõiglaseks, sest erinevatele ettevõtetele luuakse erinevad tingimused. «Ühteviisi maksustatakse nii neid, kellel tulu tekib, kui ka neid, kellel tulu ei tekigi,» lausus Reiljan.

Kallas väitis, et seadus ei eelista kedagi, vaid see on suunatud kogu ettevõtlusest saadava tulu maksustamisele.

Keskerakond esitas Kallase suhtes eile 37 allkirjaga umbusaldusavalduse Eesti majanduspoliitilise maine kahjustamise pärast. Umbusaldusavaldus pandi eile õhtul erakorralisel istungil hääletusele, kuid toetust see ei leidnud.

Autor: ÄP

Hetkel kuum