22 detsember 1999

Kaasaegsed telerid on lameda ekraaniga

Esitluste ja nõupidamiste töövahendite hulka kuuluvad televiisor ja videomakk praegusel ajal juba sama kindlalt nagu kohvimasin. Kui kõrgtehnoloogiline on ikkagi tänapäeva teler? Mis vahe võib olla televiisoril ja televiisoril?

Esimene asi, mis uuema aja telerit oma esiisadest eristab, on ekraani lamedus. Suuremad teleritootjad on loonud sajaprotsendiliselt lamedad ekraanid. Ekraani ääred ei kooldu enam tahapoole ning visuaalselt on tegemist justkui aknast välja vaatamisega.

Lameda ekraani peamine eelis on muidugi nn tõeline, moonutamata pilt, mida saab täielikult vaadata ka nõupidamiste ruumis veidi äärepool istuv inimene. Selline reaalsuselähedane tulemus saadakse dünaamilise fookuse kasutamisega -- kineskoobi pind ei pea enam asuma pildikahurist mingi kindla raadiuse kaugusel, vaid pilt fookustatakse ekraani külgede juures ümber.

Teine, kindlasti sama oluline efekt on peegelduse puudumine. Kui valgus langeb kumerale ekraanile, siis peegeldub ta mingi nurga alt alati ka vaataja silma. Lameda ekraani puhul peab vaataja peegelduse nägemiseks konkreetse nurga all istuma ning laevalgustus muutub segavaks vaid juhul, kui vaataja teleri ees lamab (vt joonist).

Tänapäevase televiisori eripära on kindlasti ka kineskoobi pinna materjali peegeldavus. Ekraani pind kaetakse erilise pigmendiga, millesse neeldub suur osa langeva päevavalguse spektrist.

Levinud arvamuse kohaselt tulenevad telerite hinnavahed peamiselt ekraani diagonaalist. Tänaste telerite juures on määrav hoopis kvaliteet. Teler ei ole lihtsalt filmi vaatamise vahend, vaid igasuguse visuaalse info kuvamise seade. Korralikus teleris on sisendid videomaki, arvuti, DVD-seadme jaoks, et lähitulevikus ei oleks vaja osta eraldi telerit interneti- ja telepildi jaoks.

- Minu kabinetis on kohe nõupidamiste laua kõrvale seinale kinnitatud nn lameekraaniga televiisor koos videomakiga.

Kuna töötan telekanali reklaamijuhina, siis on videopildi vaatamise võimaluse puudumine minu tööruumis välistatud. Sama võib öelda ka lameekraanteleviisori kohta, sest ruum on piisavalt väike ning kumera ekraani puhul peaksin paluma kliente laua tagant püsti tõusta, et nad pilti tervikuna näeksid.

Graafikute ja slaidide kasutamine nõupidamistel on minu töös argine. Juba lähitulevikus loodan hakata televiisorit kasutama ka arvutiga ühendatud esitlusvahendina. Kui avaneb võimalus juhtida nõupidamiste visuaalset osa arvutiga teleekraanil slaide vahetades, on tulemus kindlasti selgem ning efektsem.

Autor: Marek Aru

Hetkel kuum