Mujalt Eestist parlamenti pääsenutest elab viis hotellis ja 36 üürikorterites, mille leidmisel aitab poliitikuid riigikogu kantselei. Riigikogu kantselei haldusdirektori Eiki Zernaski väitel algavad riigikogu liikmetele üüritavate korterite hinnad üldiselt 8000 kroonist kuus, aga kuna riigikogu kantselei on kindel partner, teevad üürileandjad tavaliselt hinnaalandust.
«Riigikogu liige tahab ikka kesklinna elamist saada ja üürileandja tahab selles piirkonnas 5000 krooni kätte saada,» märkis Zernask.
Kui korteriomanik pole füüsilisest isikust ettevõtja, peab ta 5000 krooni pealt veel ka tulumaksu maksma. Seetõttu kasvab veelgi summa, mida riigikogu liige heade elamistingimuste eest omast taskust juurde peab maksma. Mõne riigikogu liikme väitel katab 5000 krooni vaid poole tema igakuistest eluasemekulutustest.
«Ega selle raha eest eriti midagi ei saagi, kui, siis äärelinnas ehk,» väitis Rahvaliidu fraktsiooni liige Tiit Tammsaar. «Kesklinna ikka korterit ei kipu leidma, aga muidugi on hea, et sedagi raha antakse.»
Tammsaar elab Raplamaal Kaius ja üürib Tallinnas korterit tuttava käest.
Mitme kauaaegse poliitiku kinnitusel oskasid mõned varasemate parlamentide liikmed eluasemekompensatsiooniks ettenähtud summast isegi veel üht-teist kõrvale panna. Süsteem oli lihtne -- elama tuli asuda kas mõne hea tuttava või sugulase korterisse, kes seda tegelikult tasuta elamiseks andis, ja sõlmida fiktiivne leping või siis sõlmida leping suurema summa peale, kui tegelikult korteriomanikule maksti.
Koos elukalliduse tõusuga on need võimalused aga kadunud. Saaremaalt pärit Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi ei kujuta ette, et praegu võiks kellelgi sellest summast midagi üle jääda. «Minu teada kasutavad mõned riigikogu liikmed kompensatsiooni ka korteri liisimiseks,» märkis Ligi, kes ka ise maksab kuus üle 5000 krooni eluaseme eest. Ta lisas, et muidugi oleneb kõik ka inimese nõudmistest.
Riigikogu liige Jaanus Männik väitis, et tema pole eriti nõudlik ja elab seetõttu ühetoalises korteris Tõnismäel, mille rent kuus jääb 5000 krooni sisse. «Tõnismäel pole selle raha eest ilmselt võimalik suuremat korterit üürida,» nentis Männik. «Aga mulle sellest täiesti piisab, pealegi püüan seal olla nii vähe kui võimalik.»
Männiku hinnangul oleks ratsionaalsem lahendus väljastpoolt Tallinna pärit riigikogulaste majutamiseks mingi ühine hotellitüüpi elamu. Hotelli korterile eelistavad rahvasaadikud elavad Pirital hotellis Sport. Reformierakondlase Andres Lipstoki sõnul on seal tipp-topp elamine. «Soe vesi ja voodi on olemas, poissmehele pole rohkem vajagi,» lausus Lipstok. «Võib-olla hakkan kevade poole endale ka korterit vaatama.»
Riigikogu liikmetele makstavad kompensatsioonid määrab riigikogu juhatus. Praegused määrad pandi paika kaks aastat tagasi.
Peale eluasemekompensatsiooni saavad parlamendiliikmed veel ka 3100 krooni kuus transpordikuludeks, millest 500 krooni võib kasutada isikliku autoga tehtud sõitudeks. Riigikogu lihtliikme kuupalk on praegu 17 044 krooni ja fraktsiooni esimehel 21 305 krooni. Palgale lisandub igakuiselt 20% esinduskulusid.
«Patt oleks iriseda, aga võiks mõelda kaugemal elavate riigikogu liikmete transpordikulude paremale kompenseerimisele,» ütles Männik, kellel kulub koju Pärnumaale sõitmiseks ja muudeks vajalikeks käikudeks üle 3000 krooni kuus. Kompenseeritakse sellest vaid 500 krooni, kuigi takso tellimise limiiti ta enda sõnul sisuliselt üldse ei kasuta.
Transpordikulude paindlikuma kasutamise poolt on ka Tiit Tammsaar, kes samuti ringiliikumiseks tavaliselt oma autot kasutab.
Seotud lood
Ajalugu kordub: möödunud aasta 26. septembril esitleti Berliinis intrigeerivaid telefone Xiaomi 13T ja Xiaomi 13T Pro, tänavu, samuti 26. septembril ja samuti Berliinis esitles Xiaomi oma uusimaid telefone
Xiaomi 14T ja
Xiaomi 14T Pro. Hetkel kuum
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Plaanivad Prantsusmaale tehase rajada
Tagasi Äripäeva esilehele