2. märts 2000 kell 10:46

Soome aktsiaturu tootlus on maailma parim

Soome aktsiad on olnud viimase 10 aasta jooksul teiste maailma juhtivate aktsiaturgudega võrreldes kõige tootlikumad, kirjutab Taloussanomat.

Soome aktsiad on olnud kõige tootlikuma nii ühe-, kolme-, viie- kui ka kümne-aastases perspektiivis. Morgan Stanley Capital Internationali (MSCI) arvutatavate maaindeksite põhjal tootsid Soome aktsiad kümne aasta jooksul keskmiselt 28% tulu aastas.

Soome edu põhjuseks on Nokia aktsia suur tõus. Sarnaselt Nokiale tõusnud teise mobiiltelefonide tootja Ericssoni aktsia on tõstnud Rootsi aktsiaturu tootlikkuse maailmas teisele kohale 20 protsendiga aastas.

MSCI indeksi järgi tõusid kogu arenenud maailma aktsiaturud keskmiselt 10 protsenti aastas. Põhjamaad jäid maailmaindeksile püüdmatuks, kuna Kaug-Ida aktsiaturu tootlus on viimase kümne aasta jooksul olnud keskmiselt 0% aastas.

Euroopa aktsiaturg kerkis viimase 10 aasta jooksul keskmiselt 12% aastas. 10-aasta jooksul olid parimad tootlused lisaks Soomele ja Rootsile ka Luxemburgil (16%), USAl (16%) ja Hongkongil (15%).

Kõige kehvemad tootlused olid Austrial (-7%), Uus-Meremaal (-0,5%) ja Jaapanil (-0,5%).

Viimase aasta jooksul oli kõige parem tootlus Soomel (160%), Luxemburgil (143%) ja Malaisial (132%). Kõige kehvem oli tootlus Belgial (-29%), Iirimaal (-22%) ja Austrial (-21%).

Eesti möödunud aasta aktsiaturu tootlus oli 38%. Viimase ligi 5 aasta keskmine tootlus on 36% aastas.

Hetkel kuum