Ülo Toomsalu • 19. september 2000 kell 6:13

Kütuse kõrge hind võtab kiirabilt ravimite raha

Kütuse hinna tõus sunnib kiirabi hoidma kokku kallimate ravimite pealt, sest väljakutsetele ei riski arstid sõitmata jätta, kirjutab Eesti Päevaleht.

'Kui patsiendile oleks parem 100kroonine ravim, siis meie peame kasutama 10kroonist,' ütles Tallinna kiirabi peaarsti asetäitja Raul Adlas, kelle sõnul kannatab seetõttu kiirabi ravikvaliteet.

'Meie eelarves on arvestatud 1998. aasta kütusehindadega, st kuue krooniga liitrist, kuid nüüd on see juba ligi kaks korda kallim,' ütles Adlas.

Kokkuhoiu tõttu sõidab osa kiirabiautosid kulunud kummidega. 'Kui palju kiirabiautodega juhtunud liiklusõnnetustest on tingitud siledatest kummidest, teavad vaid kiirabi peaarstid,' lausus Adlas.

Kiirabi on mitu aastat pidanud investeeringuist loobuma. 'Meie autod võivad sõita viis aastat ning arvestades, et kolm aastat pole investeeringuteks raha olnud, peaks neist hiljemalt tuleval aastal paljud välja vahetama,' lausus Adlas. Samuti on kiirabibrigaadides koondatud inimesi ning kokkuhoiu mõttes on jäetud tööle madalama kvalifikatsiooniga ning väiksema palgaga meditsiinitöötajad.

'Kiirabibrigaade enam Eestis vähemaks võtta ei saa, kuid tööd saame viis kuni kümme protsenti efektiivsemaks muuta,' pakkus Adlas võimalust kokkuhoiuks. 'Seda eelkõige häirekeskuste töö koordineerimise läbi. See aga tähendab, et mõnikord peab haige kiirabi senisest kauem ootama.'

Hetkel kuum