Ülo Toomsalu • 25. september 2000 kell 6:12

Aidsiviiruse puhang käib riigile üle jõu

Eesti ei ole arstide hinnangul valmis võitlema aidsiviiruse puhanguga, sest ei suuda juba nüüd tagada viirusekandjatele kolmest ravimist koosnevat ravi ja raha ei jätku ka testide tegemiseks, kirjutab Postimees.

'Eesti riik ei ole viirusepuhanguks valmis - me ei saa siin 30 patsiendilegi vajalikku ravi kindlustada,' nentis Tallinna Merimetsa haigla peaarst Kai Zilmer.

Praegu saab Merimetsa haiglas kolme arstimiga ravi vaid kolm patsienti, kes jõuavad kolmandat ravimit 2200-2300 krooni eest kuus endale ise osta. Kokku läheb ühe viirusekandja ravi kuus maksma 9000-10 000 krooni.

Sotsiaalministeerium saatis augusti keskel rahandusministeeriumile taotluse valitsuse reservfondist 670 000 krooni saamiseks, kuid ei ole sellele vastust saanud. Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhataja Piret Lauri sõnul oleks see täiendav summa mõeldud praeguste viirusekandjate ravi jätkamiseks aasta lõpuni.

Peale viirusekandjate hulga kasvu ei ole riik arvestanud testijate juurdetulekuga ning seetõttu ei jätku raha ka HI-viiruse tuvastamise testideks.

Ühe inimese lõplik testimine läheb maksma 1000 krooni. Kui arvestada praegust nõudlust testimise järele, siis vajaks aidsi ennetuskeskus selle juhataja Nelli Kalikova sõnul aasta lõpuni 300 000 krooni lisaks.

Hetkel kuum