Tõnis Oja • 30. oktoober 2000 kell 22:00

Iraak soovib naftat müüa eurode eest

Eurol oli eile esimene kolmepäevane kursitõus alates augustist tugevnedes 0,8528 dollarini, mis teeb USD kursiks 18,3474 krooni. Investorid hakkasid tasapisi dollaripositsioonidest väljuma pärast reedel avaldatud teadet, et USA majandus kasvas kolmandas kvartalis oodatust aeglasemalt.

Turuosalised loodavad, et Ameerika Ühendriikide majandus hakkab lõpuks jahtuma ning lisaks püsib endiselt üleval keskpankade interventsioonioht euro toetuseks.

Kolmanda tegurina, mis toetas eurot, on Iraagi plaan hakata alates homsest naftat müüma eurode eest. Euroopa keskpanga nõukogu liige tervitas Iraagi otsust ning kutsus üles ka teisi riike minema sama teed. Eile hakkas Iraagi otsust arutama ka ÜRO sanktsioonide komitee, kuid Iraagi naftaministri sõnul viiakse otsus ellu olenemata ÜRO otsusest. Üks teravmeelseid märkis selle peale, et kui Saddam Husseini plaan hakkab tööle, on viimane ilmselt Euroopa Keskpanga Wim Duisenbergi jõulukaartide saajate nimekirjas.

Dollari senise tugeva tõusu üheks põhjuseks USA kiire majanduskasvu ja kõrgemate intressimäärade kõrval on olnud ka nafta hinna tõus, sest viimasega kauplemine käib kogu maailmas peamiselt dollarites.

Hetkel kuum