Vilve Torn • 2. november 2000 kell 22:00

Mõrvari pihtimus

Homme esietenduv ?Tema tagasituleku päev? on psühholoogiline draama. Kuigi näidend nägi trükivalgust üle seitsmekümne aasta tagasi, on loos palju tänapäevast. See on ajatu lugu.

Peale arvukate lavastuste Poolas toodi näidend välja ka mitmel pool Kesk- ja Lääne-Euroopas. Eestis on ?Tema tagasituleku päeva? varem mängitud 1940. aastal.

Lugu räägib mõrva eest vangi mõistetud mehest, kes vabadusse naastes leiab end keerulises suhete ja probleemide rägastikus. Ühest küljest võib teda ennast pidada selle põhjustajaks. Teisalt on ta omaste käitumise ohver. Ühtaegu süüdi ja süütu, mõrtsukas ja kangelane, tugev mees ja kaastunnet vajav hing. Selline on vanglast vabanev mees.

Lavastaja Enn Keerdi sõnul rõhutab näidend kaht olulist aspekti ? esmalt seda, et inimesed oskaksid analüüsida oma käitumist ja teadvustada, et tihtipeale piisab vaid väikesest impulsist, et kogu senine elu pahupidi pöörata. Teisena tekitatakse küsimus ? mis on andestus? Kas seda on vaja? Kes peab andeks andma?

Kuigi riik teeb oma panuse (küll pooliku) vabanenute abistamiseks, siis tegelikult pole ühiskond karistatute naasmiseks valmis. Nii annabki etendus mõtlemisainet kõigile.

Näidendit mängitakse ärklisaali intiimses õhkkonnas, kus emotsioonid võimenduvad suurepäraste näitlejate esituses. Peeter Kardi, Jaan Rekkorit, Carmen Mikiveri, Liisa Aibelit ja Raido Keskküla saab koos nii vahetult näha esmakordselt.

Hetkel kuum