Ülo Toomsalu • 8. november 2000 kell 6:50

Venemaa ettevõte Eesti Raudteele võlgu 38 miljonit

Erastamisele pandud Eesti Raudtee nõukogu avastas augustis ootamatult, et turundusjuht Aivar Urm on lasknud idanaabritel ettevõttest kümneid miljoneid kroone välja pumbata, kirjutab SL Õhtuleht.

Vene ärimeestele kuuluv aktsiaselts Viretes sai vabad käed vedude ekspedeerimisel ning selle eest kohustus Eesti Raudteele maksma vastavalt kokkulepitud tariifidele ja kogustele.

Esimene koostööaasta möödus probleemideta ning läinud aasta viimasel päeval sõlmiti uus leping, kusjuures Eesti Raudtee läks koguni selle peale, et loobus kirjalikult juba ette igasugustest võimalikest viivisenõuetest.

Tagajärjed ei lasknud end oodata. Vaevalt kuu pärast lepingu sõlmimist, tänavu 7. veebruaril oli Eesti Raudtee sunnitud Viretesele meenutama, et too on 16,86 miljonit krooni võlgu.

Murdepunktiks kahe ettevõtte suhetes sai 7. august 2000, kui võlg oli juba 38,5 miljonit krooni. Eesti Raudtee, kes oli kaotanud igasuguse lootuse oma raha kätte saada, loovutas siis nõude Balti Realiseerimiskeskusele.

Eesti Raudtee sisekontrolli talituse juht Kristel Nelke on varem ettevõtte nõukogule kinnitanud, et Viretese võla laekumine on vähetõenäoline.

Eesti Raudtee kommunikatsioonidirektor Kuusmann kinnitas, et Viretesega tekkinud probleemid on lahendatud, maksegraafik alla kirjutatud ja esimesed maksedki laekunud.

'Viretese probleemid tekkisid sellest, et neile saabusid eelmise aasta lõpul ja selle aasta algul Venemaalt vagunid väetisega, kuid siinsed väetiseterminalid olid kas remondis või täis,' selgitas Kuusmann. 'Viretesele saabunud vagunid jäid seisma Eesti Raudtee teedele ning kohe hakati neile ka trahvikviitungeid välja kirjutama.'

Hetkel kuum