Ülo Toomsalu • 11. jaanuar 2001 kell 6:03

Kütusesegamise takistamine suurendas aktsiisi laekumist

Kütuseaktsiisi laekumine on pärast kütuse kokkusegamiseks vajalike komponentide maksustamist oluliselt kasvanud, kirjutab Eesti Päevaleht.

Rahandusministeeriumi andmetel paranes kütuseaktsiisi laekumine novembris võrreldes oktoobriga 75 protsenti. Laekumise paranemine tuleb 1. septembrist jõustunud kütuseaktsiisi seaduse muutmise seadusest, millega maksustati lisaks mootorikütusele ning mootori- ja kütteõlile nende sarnased tooted, nende komponendid ja lisandid.

?Maksuseaduse mõju ilmneb tavaliselt kaks kuud peale jõustumist ja antud seadusemuudatus on praegustel andmetel täitnud eesmärgi,? ütles rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna kaudsete maksude peaspetsialist Katrin Lasn.

Alates septembrist vähenes bensiini komponentide sissevedu Eestisse üle viie korra. See on viide, et bensiini segamine ei ole firmadele enam tasuv.

Enne seaduse jõustumist kasutati aktsiisist kõrvalehiilimiseks peamiselt kahte pettuseskeemi. Kütus kas deklareeriti valesse, maksuvabasse kaubapositsiooni või imporditi eraldi maksuvabade komponentidena ning komponentidest segati bensiin Eestis kokku. Tegutseti läbi mitmete firmade ning riigil jäi kütuseaktsiis laekumata.

Hetkel kuum