Kinnisvaratehingu eel hinda keskkonnariske

Veiko Kullaste 19. veebruar 2001, 00:00

Üha karmistuvate keskkonnanõuete tõttu on äriprojektide lahutamatuks osaks saanud põhjalik keskkonna analüüs, mille eesmärgiks on anda kindlustunne, et keskkonnaprobleemid ei hakkaks segama äriprojektide elluviimist.

Selleks et paremini orienteeruda erinevates situatsioonides, on hea teada enimlevinud keskkonnaauditi liike ning nende rakendusvaldkondi. Kinnisvara ostul lähevad ostjale üle ka varal lasuvad kohustused. Kohustused mõjutavad hinda ja ekstreemsetel juhtudel võivad just keskkonnakohustused muuta tehingu objekti väärtuse negatiivseks. Seetõttu on suuremate tehingute eel otstarbekas teha kinnisvaratehingu eelne keskkonnaseisundi ülevaatus (environmental due diligence), mis võimaldab objektiga kaasnevad kohustused välja selgitada. Tehingueelse keskkonnaseisundi ülevaatuse peamiseks eesmärgiks on kliendi põhjalik teavitamine kinnisvaratehingu objektiga seotud keskkonnafaktidest, et otsuse langetamisel oleks võimalik selgelt hinnata kõiki võimalikke keskkonnariske ja -kohustusi.

Ülevaatuse käigus analüüsitakse õigusaktide ja administratiivnõudeid, olemasolevaid keskkonnajuhtimistavasid ja -protseduure ning keskkonnalaseid vahejuhtumeid. Nende põhjal selgitatakse välja organisatsiooni keskkonnariskid ning keskkonnaaspektid, mis on loodava keskkonnajuhtimissüsteemi aluseks.

Rakendades ettevõttes sertifitseerimata keskkonnajuhtimissüsteemi, peab juhtkond olema veendunud, et süsteem on tõhus ja ajakohane. Kõige lihtsam on teha keskkonnajuhtimissüsteemi audit, mille eesmärk on välja selgitada muudatuste tegemise vajadus ettevõtte keskkonnapoliitikas. Keskkonnajuhtimissüsteemi võivad auditeerida ettevõtte enda spetsialistid või, kui keskkonnaaudit on seadusega kohustuslik, siis vastava tunnistusega audiitorid. Kui aga ettevõte laieneb teistesse regioonidesse, osutub vajalikuks vastavusaudit.

Autorid on KPMG Eesti spetsialistid

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:10
Otsi:

Ava täpsem otsing