17. oktoober 2001 kell 22:00

Kontorikasutuses tasub eelistada vedelkristallekraane

Tänu uuele hinnaklassile on TFT monitorid viimasel ajal tõsiselt kandadele astumas laialt levinud kineskoopmonitoridele ehk CRTdele ning muutumas ärikasutajatele üha populaarsemaks.

Paljudele on aga jätkuvalt segane, millised on TFT vedelkristallekraanide ja kineskoopmonitoride erinevused ning olulisemad põhjused, miks eelistada kontorikasutuses TFT ekraane.

Ruumisäästlik: Kineskoopmonitoride üheks suuremaks probleemiks on mõõtmed. Mida suurem on ekraani diagonaal, seda sügavam on ka monitori korpus. 17? kontorimonitoridel on sügavus reeglina 40 cm ja rohkem, 21? isegi kuni 50 cm. TFT paneelide sügavus on tavaliselt 5-10 cm ning koos alusjalaga vaid 20 cm.

Mugav vaatenurga reguleerimine: Tänu saledatele mõõtmetele saab vedelkristallmonitoride vaatenurka reguleerida 30° ulatuses, mis lubab kasutajal leida optimaalse monitori tööasendi. CRT monitoride pakutav reguleerimisnurk 10° ei ole piisav.

Peegeldusvaba: Peegeldus monitori pinnalt on CRT tehnoloogiat jälitanud juba pikki aastaid. Alles viimastel aastatel on turule tulnud täislameda ekraaniga kineskoopmonitorid, mis vähendavad peegeldust. Vaatamata tasasele pinnale ja spetsiaalsele töötlusele ei muutu klaas kunagi peegeldusvabaks. TFT paneelide tootmisprotsessis ei kasutada klaasi ja seepärast on nende peegeldus praktiliselt olematu.

Kiirgusvaba: Ühiskonna areng on inimesed pannud järjest rohkem tähelepanu pöörama oma tervisele. TFT monitoridel puhul ei joonistata ekraanipilti elektroonkiire abil, vaid väikeste ?lambikeste? abil. Seega ei pea muretsema kiirguse pärast.

Värelusvaba: Kineskoopkuvarite ekraanipildi soovitatavaks värskendussageduseks on 85 Hz (85 korda sekundi jooksul). TFT paneelides värskendatakse pilti ridade kaupa ja pilt on sõltumata värskendussagedusest värelusvaba.

Autor: Peeter Tamm

Hetkel kuum