Ülo Toomsalu • 31. oktoober 2001 kell 6:46

Meri ministrite otsusest löödud

Lennart Meri peab kahetsusväärseks ja valijate tahte vastaseks valitsuse otsust mitte toetada tema ametist lahkudes tehtud ettepanekuid presidendi otsevalimise ja põhiseadusliku kohtu loomise kohta, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Olen veendunud, et demokraatlikus Eestis teeb valijaskond valitsuse äkilisest meeleolumuutusest oma suveräänsed järeldused,? vahendas Meri sõnu tema büroo.

Meri märkis, et hiljutise presidendivalimise kampaania ajal oli Reformierakonna, Isamaaliidu ja Mõõdukate seisukoht risti vastupidine. ?Siis ei olnud vähimatki kahtlust, et Eesti kodanikkond pooldab otsevalimisi,? märkis ta.

Merit pani nördima ka valitsuse vastuseis tema teisele ideele luua omaette põhiseaduse kohus, mis lahendaks lõplikult näiteks lahkhelid valitsuse ja parlamendi vahel. ?See kahetsusväärne otsus peegeldab ainult kolme koalitsioonierakonna ministrite isiklikku arvamust. Põhiseaduse muutmise mehhanism on põhiseaduses täpselt kirjas,? märkis ekspresident.

Meri avaldas heameelt, et president Arnold Rüütel on toetanud ja toetab tema algatust.

Valitsuse hinnangul suurendaksid Meri ettepanekud põhiseadusega vastuollu minnes üleliia riigipea võimu. ?See eelnõu on otseselt või varjatult suunatud presidendivõimu tugevdamiseks,? põhjendas justiitsminister Märt Rask. ?Valitsus on rahul parlamentaarse riigikorraga ja tahab tugevdada parlamentarismi.?

Hetkel kuum