Ülo Toomsalu • 30. aprill 2002 kell 6:06

EPL: Signe Kivi taastab kinosid

Kultuuriministeerium tahab omavalitsuste toel taaselustada filminäitamise traditsiooni väikelinnades ja maa-asulates.

?Maakinode taastamine on minister Signe Kivi ja ministeeriumi üks peamisi prioriteete,? kinnitas kultuuriministeeriumi kunstide osakonna nõunik Enn Rekkor Eesti Päevalehele. ?Asi ei sõltu vaid ministeeriumist, eeskätt on siin vaja kohaliku võimu huvi ja osalust.?

2003. aasta riigieelarvest küsib ministeerium kinode jaluleaitamiseks kaks miljonit krooni.

Rekkori sõnul on maal suurem puudus projitseerimis- ja heliseadmetest, aga ka toolidest. ?Kõige sobilikumad oleksid polüfunktsionaalsed saalid, kuhu tuleks juurde ehitada kinonäitamise ruumid,? viitas Rekkor kohtadele, kus riik saaks aidata.

Projekti julgustab Rekkori väitel vedama kinokülastajate arvu kasv viimastel aastatel. Hea märk on samuti see, et taotlusi ja algatusi tuleb väga paljudest linnadest ja valdadest. ?Just helistati Tapalt ja paluti kino rajamiseks abi,? tõi Rekkor näite.

?Põhja-Eesti kipub kino koha pealt üldse valge laik olema,? ütles Rekkor. ?Ei ole normaalne, et nii suures linnas kui Narva ei saa filme vaadata. See oleks seal põhimõtteliselt võimalik, kuid linn pole leidnud partnerit.?

Tänavu kaardistab ministeerium kogu kinovõrgu ja kavatseb seejärel tegutseda kahes suunas. ?Seal, kuhu ulatub nn väljakujunenud kinokett, tahame kaasa aidata filminäitamise taastamisel. Mujale tuleb luua videoteegid ning muretseda sinna filme,? lausus Rekkor. Videoteegid juba töötavad Kihnus ja Ruhnus, sest saartele ei tasu aastaringne filmide vedamine ära.

Hetkel kuum