Saaremaal, kus Lääts sel aastal jaanituld peab, ei puudu traditsioonilisel jaanilaual koduõlu. Pruulitakse ikka seda õiget ? humalatest, viljast ja suhkruta. Et õlu ei ole see kõige tervislikum jook, tuleb valida traditsioonide ja tervislikkuse vahel, kesktee õlle tarbimise mõõdukuse näol leiab siingi.
?Et söök ja jook ei oleks maole koormav, on kõige tähtsam, et inimene ei sööks või ei jooks korraga liiga palju,? soovitab Lääts. Tema sõnul peab söömise lõpetades alati jääma tunne, nagu oleks üks portsjon magustoitu veel puudu.
Tervislik toit sisaldab vähe rasva, soola ja mitmesuguseid lisaaineid. Organismile ohtlikuks muutuvad nad küll alles siis, kui neid suurtes kogustes tarvitada. Et jaaniõhtul soolaga mitte liialdada, võib selle Läätse sõnul asendada värskete ürtidega, nagu murulauk, basiilika või tüümian. Samuti ei soovita ta toidu valmistamisel kasutada äädikat, mis vähendab oluliselt toidu ehedat maitset.
Kõige tervislikum ja sobivam söök jaaniõhtuks võiks olla erinevatest Eestimaal kasvavatest puu- ja juurviljadest kokkusegatud salat. Kes nüüd tõepoolest tahab sinna kõrvale liha süüa, siis sellele soovitab Lääts lambaliha, mida võib pikkida näiteks meeküüslauguga. ?Kuna lammas on haruldasem, siis on võib-olla see maitseelamus tähtsam kui suur kogus,? loodab Lääts.
Prae juurde lisatav külm kaste ei pea alati olema hapukoorest, vabalt võib koore asendada näiteks lahjemate jogurtite ja toorjuustu seguga, millele lisada vähesel määral soola ja ürte. Magusama kastme saamiseks võib segada hulka ka mett, mis on tervislik toiduaine, et vältida suhkrut ka magustoitudes.
Sobilik jaanitoit on kahtlemata tervislikult valmistatud grillitud kartul, mida on soola asemel maitsestatud tüümianiga, millele pole lisatud õli ega võid. Kartul küpseb ära nii sütel, grillpannil kui ka -restil. Viilud võivad jääda pooltoorekski, mis annab eriti maalähedase maitse.
Magustoitudest võib jaanilauale pakkuda kaeraküpsiseid või puuviljakooke ja -torte. Kes ei soovi küpsetada, võib vältida vahukoort ning valmistada lihtsa kohupiimasegust maasikatordi.
Tervislikud joogid jaanipäeval on alkoholivabad ? kali, mahlad, piima- ja lahjemad jäätisesegud. Kõige lahjemad on mitmesugused jogurtijäätised, rasvasemad aga plombiirid.
Alkohoolsetest jookidest võib tervislikuks pidada veini, millel põhineb ka Läätse pakutav kerge veinijook. ?Alati peab arvestama, et mitu jooki kokku segatuna on kahjulikum kui neid eraldi juua,? räägib Lääts.
Jaanipäevale järgneva hommiku peavalu vastu aitavad kõige paremini happelised toidud. Kergendustunnet pakuvad igasugused alkoholivabad joogid ? nii piim kui mahlad. Ülesöömise puhul aitab Läätse sõnul peamiselt aeg.
Seotud lood
Kulla hind tõusis kolmandas kvartalis viimase kaheksa aasta kiireimas tempos, jõudes septembris ka värskete rekorditeni. Kas praeguses tõusutsüklis on kullal veel ruumi kallineda ja mis saab edasi järgnevatel aastatel?
Viimased uudised
Droonimüüja: Eesti on teistest maha jäänud
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele