Rahandusministeerium tahab pikendada kinnisasjade ja ehitistega seotud sisendkäibemaksu ümberarvestusi viielt aastalt kahekümnele.
Rahandusministeerium on koostanud käibemaksuseaduse muudatuste eelnõu, mille jõustumise ajaks on planeeritud 1. aprill 2003.
Üheks oluliseks muudatuseks, mida käibemaksuseaduses soovitakse teha, on pikendada kinnisasjade ja ehitistega seotud sisendkäibemaksu ümberarvestusi viielt aastalt kahekümnele, teatab IMG Maksukonsultandi vanemjurist Ranno Tingas.
Hetkel tuleb teha sisendkäibemaksu ümberarvestus juhul, kui kinnisasi või ehitis (vallasasjana) võõrandatakse maksuvabalt 5 aasta jooksul selle ettevõtluses kasutusele võtmisest, kuid pärast muudatuse jõustumist 20 aasta jooksul. Samuti pikeneb kinnisasja ja ehitise põhivarana maksuvaba ja maksustatava käibe jaoks kasutamise suhtest sõltuv sisendkäibemaksu ümberarvestamise periood.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Nendele kinnisasjadele ja ehitistele, mis on soetatud enne 1. aprilli 2003 see n-ö 20 aasta reegel ei rakendu ja käibemaksu ümberarvestus toimub ikkagi vaid 5 aasta jooksul. Seega kinnisasju ja ehitisi, mille soetusmaksumus sisaldab käibemaksu, on kasulik soetada enne 1. aprilli 2003.
Millised on teised olulisemad võimalikud muudatused käibemaksuseaduses?
- sisendkäibemaksu mahaarvamist piiratakse maksustatava käibe ja käibemaksu seaduse (KMS) § 3 lg 2 nimetatud tehingute, millest käivet ei teki, jaoks soetatud kaupade ja teenustega;
- tõlketeenus loetakse teenuse impordiks ja ekspordiks;- teenuse või kauba ekspordi vahendamist ei loeta enam teenuse ekspordiks;- teenuse ekspordiks ei loeta rahvusvahelistes vetes sõitva lõbusõidu- või huvilaevaga seotud teenuste osutamist ning sellise laeva võõrandamine ei ole maksustatav käibemaksuga 0%;- käibemaksukohustuslasena registreerimise hetk on 250 000 kr ulatuses käibe tekkimise päev;- kõik krediidi- ja finantseerimisteenused on maksuvabad sõltumata teenuse osutajast;- muudatused seoses imporditava kauba maksustatava väärtusega;- täpsustused metsamaterjali soetamisel käibe toimumise aja osas.
Lisaks eeltoodule on oodata mitmeid teisi muudatusi. Kuna tegemist on eelnõuga, mis ei ole veel jõudnud isegi Riigikogu menetlusse, siis võivad ülaltoodud põhimõtted menetluse käigus oluliselt muutuda.