Riigikogu esimees Toomas Savi ei pea parlamendiliikmete eripensioni järsku kaotamist mõistlikuks, kuid leiab, et selle saamist tuleks reformida.
«Kui kaotame parlamendipensionid täielikult, siis jäävad eripensionidest tõenäoliselt ilma ka kohtunikud, riigikontrolli ametnikud, prokurörid ja õiguskantsler,» ütles Savi.
Savi möönis, et kui Reformierakonna fraktsioon otsustab üksmeelselt parlamendipensionid kaotada, ei näe ta põhjust sellele vastu hääletada, kirjutab Postimees.
Savi isiklikult peab siiski mõistlikumaks eripensionide süsteemi korrastada, nagu on tehtud juba mitme koosseisu vältel. Näiteks võiksid tulevased parlamendipensionärid hakata pensioni saama mitte pärast kolme, vaid pärast nelja Riigikogus töötatud aastat. Samuti ei pruugi ülemine lagi ulatuda enam 75 protsendini lihtliikme palgast, vaid 60 protsendini nagu Soomes.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Riigikogu esimees nentis, et kui võrrelda Eesti parlamendipensionide süsteemi teistes Euroopa riikides kehtivatega, siis suuri põhimõttelisi erinevusi ei ole. «Parlamendiliikme roll ja õiguslik staatus on eriline igas riigis ning neid sotsiaalseid tagatisi ei ole välja mõelnud mitte meie, vaid need on välja kujunenud aastasadade jooksul.»
Savi leidis ka, et suurem osa Eesti pensionäridest saab võrreldes endiste parlamendiliikmetega liiga vähe pensioni. Siin näeb Savi aga lahendust pensionireformis. «Kogu Eesti keskmine pension peab tõusma ning see ka tõuseb tänu pensionireformile,» väitis ta.
Esmaspäeval, 13. jaanuaril saab täis tähtaeg esitada parandusettepanekuid parlamendis esimese lugemise läbinud Riigikogu liikmete ametipalga, pensioni ja muude sotsiaalsete garantiide seaduse eelnõule, mis näeb Reformierakonna initsiatiivil ette, et praegu Toompeal istuv parlamendikoosseis oleks viimane, kellele eripensioni makstaks.