Järgmise aasta prioriteetidest rääkides märkis Maksuameti peadirektor Aivar Sõerd, et aktiivne tegevus ümbrikupalkade maksmise avastamiseks ja tõkestamiseks jätkub. Kontrollitöö eesmärgiks on seatud riigieelarvesse viimase viie aasta keskmist täiendavat laekumist ületava summa kogumine. Selle eest saavad maksuametnikud täiendavat tulemuspalka. Prioriteetide hulgas on olulisel kohal ka käibemaksupettuste, sealhulgas kuritegelike gruppide poolt toimepandavate maksupettuste avastamine ja tõkestamine.
Eelmise aasta tegevuse ümbrikupalkade osas hindas Sõerd edukaks. Sellele aitas tema sõnul kaasa hea koostöö teiste kontrolliorganite, tolli ja politseiga. Paranenud on vajaliku teabe kogumine ja objektide valik, mistõttu huupi kontrollima enam ei minda. Kontrolli tulemusel juurde määratud maksusumma oli 19 miljonit krooni, kuid tegelik kasu on Sõerdi hinnangul ettevõtluskeskkonna korrastumise ja inimeste hoiakute muutumise näol palju suurem.
Kokku toimus eelmisel aastal ümbrikupalkade avastamiseks ettevõtetes 248 kontrollimist, mille alusel alustati 168 revisjoni. Neist 104 lõppes tulemiga, mis tähendab, et kas määrati maksu juurde, trahviti või algatati kriminaalasi. Iga tulemuslik revisjon lõppes keskmiselt 182 692 krooni määramisega.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ümbrikupalkade avastamise reidid toimusid põhiliselt väikestesse ettevõtetesse mitmel elualal, kuid ülekaalus olid ehitus, kaubandus ja toitlustus. Eri maksuametite hulgas paistis Sõerdi sõnul parimate tulemustega silma Tallinna Juriidiliste Isikute Maksuamet. Kuna selle maksuameti kaudu laekub ka kõige enam makse, siis on see tema hinnangul igati oodatud ja vajalik tulemus.
Maksuametil on tänavu kavas tugevdada Maksupettuste Uurimise Keskust (MUK). Aasta lõpul olid keskuse 58st ametikohast täidetud 47, sel aastal on plaanis juurde võtta 14 selleks koolitatud inimest. Sõerdi hinnangul kasvab töömaht maksupettuste avastamisel pidevalt. Eesmärgiks on võetud lühendada maksukuritegude menetlemise aega ja rakendada senisest rohkem ka jälitustegevust. Aasta alguse seisuga oli MUK menetluses 78 kriminaalasja, millest 18s on juba ka süüdistus esitatud. Tänaseks tuvastatud kahju on 390 miljonit krooni. Süüdistatavate vara on arestitud 61,6 miljoni krooni väärtuses.