ISPA rahastab 496,87 miljoni krooni ulatuses keskkonna- ja transpordiprojekte.
Rahandusminister Harri Õunapuu allkirjastas täna nelja ISPA projekti rahastamiskokkulepped kogumaksumusega 31,75 miljonit eurot ehk 496,87 miljonit krooni, teatas rahandusministeerium.
Nendeks projektideks on Narva vee- ja reovee kanalisatsioonitorustik, Rapla vee ja reovee projekt, Kukruse - Jõhvi teelõigu taastusremont ning Narva Elektrijaamade tuhaärastussüsteemi rekonstrueerimise projekt.
Kahte esimest projekti rahastatakse 75% ulatuses eelstruktuurivahendite arvelt. Kohalikud omavalitsused kaasfinantseerivad sellest 25% ulatuses. Transpordiprojekti rahastatakse samuti 75% ulatuses eelstruktuurivahendite arvelt, kuid kaasfinantseering tuleb 25% ulatuses Maanteeametist. Viimast, ehk Narva Elektrijaamade tuhaärastussüsteemi rekonstrueerimist toetatakse ISPA abirahadega koguni 84% ulatuses. Projekti kaasfinantseerija on AS Narva Elektrijaam.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Rahandusministri sõnul paraneb projektide tulemusena oluliselt Narva ja Rapla elanike joogivee kvaliteet.
'Mõlema linna vee- ja reoveetorustikud on ehitatud mitukümmend aastat tagasi, seetõttu on need amortiseerunud ja vajavad rekonstrueerimist,' lisas Õunapuu.
Narva projekti eesmärk on teha kvaliteetne joogivesi kättesaadavaks võimalikult paljudele elanikele ning laiendada kanalisatsioonivõrku, et sellega oleks ühendatud kõik linna elanikud.
Rapla projekti tulemusena suurendatakse tsentraalse veevõrguga ühendatud elanike hulka 85%-ni ning kanalisatsioonivõrguga liidetud elanike hulka koguni 96%-ni. Tsentraalse kanalisatsioonisüsteemi rajamisega väheneb saastatus, mis tekib väljaspool ühtset kanalisatsioonivõrku olevates majapidamistes. Kõige sellega vähendatakse ohtu elanike tervisele.
Kukruse - Jõhvi projekti raames tehakse korda 6 km teed. Põhirõhk selle projekti puhul on liiklejatele ohutumate liiklustingimuste loomine ning liiklussõlmede väljaehitamine. Selleks on kavas eraldada sõidusuunad ja uuendada valgustus.
Narva Elektrijaamade tuhaärastussüsteemi rekonstrueerimise projekti eesmärk on likvideerida jääkreostust ning taastada mahajäetud tööstusjäätmete hoidlad. Samuti soovitakse vähendada kahjulikku mõju keskkonnale, mida põhjustab tuhamägedelt pärineva aluselise vee imbumine maapinda. Eesmärk on kaitsta ka Narva jõge ning vältida tuhatolmu levimist.
Projekti tööde teostamise lepingu allkirjastamise orienteeruv tähtaeg on 2004. aasta algus.