Juulis jõustunud tööohutuse ja töötervishoiu seaduse muudatus käsib tööandjal saata kuu aja jooksul kõik uued töötajad tervisekontrolli.
Seni on uut nõuet täita jõudnud vaid üksikud tööandjad. Töötajad seevastu on häiritud väljavaatest, et nende terviseandmed võivad jõuda tööandja kätte ning saada vallandamise põhjuseks, kirjutab Eesti Päevaleht.
?See on kuritegelik,? ütles kohalikus omavalitsuses ametnikuna töötav Reili (30). ?Tervist puudutavad andmed on minu eraasi, sest pole võimalik välistada hilisemat diskrimineerimist. Kui mul on kaebusi, siis lähen ise arsti juurde.? Reili arvates pole vallandamisohus niivõrd kontoritöötajad ja ametnikud, kuivõrd raske füüsilise töö tegijad.
Ehkki seaduses on selgelt kirjas, et tööandja näeb ainult töötervishoiuarsti hinnangut selle kohta, kas töötaja sobib konkreetset tööd tegema, mitte aga üksikasjalikku loetelu tema tervisehädadest, kahtlustavad mitme ettevõtte töötajad ikkagi andmete lekkimist. ?Kuidas seletada seda, et minu kontorisse jõudes hõikas ülemus üle ruumi, et ?ah, Liia, sul siis on see ja see?? Kas nad faksisid tulemused töökohta või?? kirjeldas Liia (35) paari aasta tagust kohustuslikule tuberkuloosikontrollile järgnenut.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Töötajate meditsiinikontrolli saatmine on tööinspektsiooni peadirektori Priit Siitani sõnul tööandjale kindlustuse eest. ?Ta teeb töötaja tervise kindlaks, kui see tema juurde tööle tuleb. Hiljem võib ta need tulemused esitada ja näidata, et tema juures töötades pole inimese tervis halvenenud. ?Kutsehaiguste peiteperiood on 20 aastat,? sõnas Siitan.