Aili Sandre • 5. detsember 2003 kell 12:18

Maksuametilt vastukaja juhtkirjale: nõuame sisse seaduslikud maksud

Maksuamet lähtub oma tegevuses vaid maksuseadustest, mis on ka ainus alus maksuotsustega juurde määratud maksusummade sissenõudmisel.

Maksuamet nõuab sisse seaduslikud maksud. Kui maksuaotsus ei vasta seadusele, ei ole maksuametil võimalik neid hilisemal vaidlustamisel kohtutes kaitsta, teatas maksuamet vastuseks Äripäeva tänasele artiklile <#'Prominendid pidid maksud tasuma'=http://www.aripaev.ee/2525/uud_uudidx_252501.html> ja toimetuse <#juhtkirjale=http://www.aripaev.ee/2525/arv_juhtkiri.html>.

'Ainult avalikustamisega ähvardamisele tuginedes tehtud sisutühjade maksuotsuste tegemisel ei nõustu aus ärimees suure tõenäosusega iial oma rahakotti miljonite võrra riigi kasuks kergendama. Maksuamet ei nõustu seega Äripäeva juhtkirjas toodud väitega, nagu kasutataks ettevõtjatelt maksude kättesaamiseks ähvardusi konkreetsed juhtumid avalikuks tuua,' seisab vastuses. Kui sellised juhtumid on siiski aset leidnud, palub maksuamet neist kohe informeerida maksuameti tippjuhtkonda.

Avalikkusel on ligipääs Maksuameti veebilehel oleva dokumendiregistri andmetele. Dokumentide täieliku avalikustamisega ei ole maksuamet nõus, sest sellisel juhul kaoks Eestis mõiste 'maksusaladus' - avalikuks tuleks suurema osa Eesti ettevõtluse kirjavahetusest maksuametiga.

Maksuamet toonitab oma vastuses, et maksurevisjon ja selle tulemusel tehtud maksuotsus ei tähenda üheselt, et maksuotsuse adressaat on maksupettur. Tegemist võib olla maksude eksliku väärarvutusega, seadusterägastikus tekkinud muudatuste arvestamata jätmise jms. Väärteo- ja kriminaalmenetluste käigus tehtavate otsuste avaldamine seevastu on lubatud.

Hetkel kuum