Ülo Toomsalu • 10. detsember 2003 kell 5:38

EPL: Tipp-poliitikud lähevad keskpanka Krafti ohjama

Keskpanga nõukogu teist kuud veniva vahetuse järel peaks uue koosseisu tegevus olema senisest jõulisem ja otsustavam.

Poliitikud loodavad, et tuleva aasta alguses ametisse asuv uus Eesti Panga nõukogu lubab senisest enam suunata keskpanga kasumi miljonid riigi arengu vajadusteks, kirjutab Eesti Päevaleht.

Panga kõrgemal organil tuleb selliste sammude astumiseks hakata ajama iseseisvamat ja osaliselt panga tegevjuhtide vaadetest erinevat rahanduspoliitikat.

Uues nõukogus esindavad Riigikogu tõenäoliselt Andres Lipstok Reformierakonnast, Tõnis Palts Res Publicast, Mart Opmann Rahvaliidust ja Liina Tõnisson Keskerakonnast.

?Eesti Panga nõukogu peaks tegutsema jõulisemalt ja otsustavamalt,? märkis Res Publica fraktsiooni aseesimees Indrek Raudne. Ta viitas sellele, et panga kasumi arvel saaks praegusest rohkem toetada riigieelarvet.

Ka Rahvaliidu liidrid on aastaid leidnud, et keskpanga kasum on ülearu suur. Janno Reiljani hinnangul võiks Saksamaa eeskujul laekuda igal aastal eel-arvesse kolm neljandikku panga kasumist. 600 miljoni krooni juures teeks see näiteks 450 miljonit krooni. ?See saab olla vaid parlamendi ja Eesti Panga ühisotsus. Eesti Pank kui põhiseaduslik institutsioon peab olema enam riigi teenistuses,? sõnas Reiljan. Tema väitel on tegu tugevate nõukogu liikmete kandidaatidega. ?Hoopis teine tera,? tunnustas Reiljan.

Hetkel kuum