Ülo Toomsalu • 8. jaanuar 2004 kell 6:14

EPL: Riik tahab lapsehoidja seadustada

Rahvastikuministri büroo üritab välja mõelda, kuidas legaliseerida ja muuta kontrollitavaks eralapsehoidmist.

Seni on vaid tuhandetest lapsehoidjatest mõndasadat agentuurides kontrollitud, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Kahekümne viie end lapsehoidjaks pakkunu kohta üks on niisugune, kellele võin sada protsenti kindel olla,? ütles OÜ T V Koduabi juhataja Triin Tshoritsh. ?Lapsehoidjaid tööle saates pean garanteerima, et midagi ei juhtuks,? lisas ta.

Kahe käe näppudel võib üles lugeda agentuure, kes lapsehoidjaid vahendavad, ning neis on kirjas kõige rohkem paar-kolmsada nime. Ülejäänud tuhanded lapsehoidjad leiavad töö ajalehekuulutuste või tuttavate soovituste kaudu.

Rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo idee järgi võiks kohalike omavalitsuste juurde luua lapsehoidjate andmebaasi ning riik võiks lapsehoidjate eest maksta sotsiaalmaksu, et hoidjate tasu peredele üle jõu ei käiks. Kas neid ideid on võimalik ellu viia, seda hakkab arutama jaanuari lõpus kogunev töörühm.

?Suurem osa naisi on omaks võtnud hoiaku ?mitte töö või lapsed, vaid töö ja lapsed?,? ütles rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo. ?Sestap otsime töö- ja pereelu paindliku ühildamise uusi võimalusi,? ütles minister.

?Koduse lapsehoiu seadustamine on selles üks osa munitsipaallasteaedade võrgu ja eralasteaedade võimaluste ülevaatamise, töökohas lastehoiuvõimaluste kujundamise, väikelaste vanemate osaajalise töötamise kõrval,? lausus ta.

Ministri ettepanekul võiks riik korraldada ka lapsehoidjate koolitust, mis võiks olla aluseks nende andmebaasi kandmisel.

Hetkel kuum