Gasellid lahkuvad Tallinnast

Gea Velthut-Sokka 05. veebruar 2004, 00:00

Äripäeva Kirjastuse koostatud kiiresti arenevate ettevõtete edetabelis Gasellide TOP leiab esimese 50 ettevõtte seas vaid neli Tallinna päritolu firmat, neist tegutsevad pealinnas reaalselt vaid kaks. Aasta tagasi oli Tallinnas tegutsevaid ja jõudsalt kasvavaid firmasid edetabelis seitseteist.

Kui mullu võitis TOPi merekaatreid ja jahte müüv Balti Merekaatrite AS ning pealinnast olid veel neli esikümnesse mahtunud firmat, siis tänavu leiame esimese Tallinna ettevõtte, OÜ Falkonett Metall, alles 24. kohalt. Tegelikult tegutseb ka Falkonett Metall aga juba 2000. aastast Arukülas. Just kolimist peab ettevõtte juhataja Jaak Kangro edu võtmeks.

?See oli õige otsus, siit saigi alguse meie kiire areng,? ütles Kangro, kelle sõnul pääsevad kliendid nüüd ettevõttele mugavamalt ligi. Olulisemaks peab ta aga head rongiühendust Tapa ja Kehraga, kust käib ametis enamik Falkonett Metalli töötajaid.

?Meid eristabki teistest sarnastest firmadest see, et meil on tõeliselt head töötajad. Tallinnast on selliseid praktiliselt võimatu leida,? on Kangro pealinna tööjõuturu osas karm.

Ka edetabelis teise Tallinna firma kohta hoidvat OÜ Tiitsatit seob pealinnaga vaid aadress. Veterinaarpreparaatide hulgikaubandusega tegelev Tiitsat on Gaselli TOPis teist aastat, tõustes üldarvestuses 69. kohalt 27ndaks.

?Kuigi oleme registreeritud Tallinnas, on meie tegevus suunatud kõigile Eesti loomakasvatusettevõtetele. Tallinnas on meie kliendiks ainult teine hulgimüügiettevõte, mis vahendab meie kaupa Leedusse ja Lätti,? ütles firma juht Tõnu Ostrat.

Seega tegelikult leiab kiireima arenguga Tallinnale suunatud tegevusega ettevõtte, Olympose fotokaupade hulgimüüja OÜ Procami Gaselli TOPis alles 34. kohalt. Turuliidri positsiooni saavutanud firma pearaamatupidaja Riina Lindmaa hinnangul on kiire arengu põhjuseks eestlaste kasvav huvi digitaalsete fotokaamerate vastu.

Majandusministeeriumi ettevõtluse talituse juhataja Pirko Konsa sõnul soosib edetabeli koostamise metoodika hulgikaubandusega tegelevaid ettevõtteid, kes saavad näidata suurt käivet. ?Ja kui siit edasi vaadata, siis pole midagi imestada, miks kiiresti arenevad firmad on just maapiirkondades. Tallinnas on kaubanduse turg välja arenenud ja konkurents ülitihe,? kommenteeris Konsa.

Majandusprofessor Jaak Leimann tõi olulise tegurina välja odava tööjõu otsimise. ?Nagu läänest kolitakse tootmist siia, nii Tallinnast kolitakse ära maale,? nentis Leimann.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse alustavate ettevõtete divisjoni direktori Allar Korjase sõnul on nad maakondlike arenduskeskuste kaasabil üritanud igati ärgitada ning julgustada inimesi vähese ettevõtlusaktiivsusega piirkondades ise ettevõtjaks hakkama ning olemasolevaid ettevõtteid oma tegevust laiendama. Ka enamik toetusprogrammidest on suunatud sellisele sihtgrupile. ?Ilmselt on niisugune tegevus olnud tulemuslik,? nentis ta.

Konjunktuuriinstituudi vanemteaduri Leev Kuumi hinnangul saab kiiresti arenevate firmade Tallinnast välja liikumist vaadata kui positiivset ilmingut. ?Tallinn on ennast vaikselt ammendama hakanud ning kapital liigub nüüd ka mujale Eestisse,? ütles Kuum.

Ka Sampo Panga äripanganduse divisjoni Tallinna juht Jaanus Blauert leiab, et tegemist on positiivse nähtusega. ?Ma usun, et Tallinnast tootmistegevuse kandumine väljapoole pealinna piire on lähiajal jätkuv ning nii lähivallad kui ka kaugemad regioonid tervikuna ainult võidavad sellest,? kommenteeris ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing